Відбулося засідання комісії та семінар на тему: «Дотримання роботодавцями законодавства про працю та оплату праці»
14 вересня 2017 року у виконавчому комітеті Самбірської міської ради під головуванням першого заступника міського голови Ірини Курлятович відбулося чергове засідання комісії з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та семінар на тему: «Дотримання роботодавцями законодавства про працю та оплату праці».
Засідання проходило за участю головного державного інспектора управління Держпраці у Львівській області Мирона Лизана, представників контролюючих органів, державних цільових фондів, структурних підрозділів виконавчого комітету Самбірської міської ради.
На засіданні комісії було з’ясовано причини нарахування заробітної плати менше рівня мінімальної заробітної плати по 16 cуб’єктах господарської діяльності та по комунальному підприємству «Самбірське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» розглянуто стан погашення заборгованості з виплати заробітної плати. Окрім того, проведено семінар на тему: «Дотримання роботодавцями законодавства про працю та оплату праці».
Ірина Курлятович наголосила на тому, що зараз особлива увага приділяється легалізації заробітної плати, зайнятості населення та недопущення виплати заробітної плати найманим працівникам менше рівня мінімальної заробітної плати. Тому надалі серед суб’єктів господарювання та мешканців міста необхідно проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо дотримання соціальних гарантій, недопущення виплати заробітної плати менше рівня мінімальної заробітної плати, значення офіційного оформлення трудових відносин та соціальних ризиків для громадян, які не легалізують свою зайнятість та отримують заробітну плату неофіційно.
Мирон Лизан – головний державний інспектор Головного управління Держпраці у Львівській також звернув увагу присутніх на тому, що надалі актуальною темою залишаються: боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах», легалізація робочих місць та заробітної плати, недопущення виникнення заборгованості з виплати заробітної плати та виплати зарплати нижче мінімального рівня, а також про відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства про працю.
Окрім того, розповів про впровадженням Пілотного проекту інспекційної компанії та практичне застосування постанова КМУ від 26.04.2017 №295, яка набула чинності 16.05.2017 для проведення інспекційних відвідувань підприємств, з метою виявлення фактів незадекларованої праці та про відповідальність за порушення законодавства про працю.
Детальніше зупинився на укладанні роботодавцями трудових договорів та договорів цивільно-правового характеру. Зазначив, що роботодавець може використати працю фізичних осіб на підставі трудового або цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), між якими є істотні відмінності. Зокрема, предметом трудового договору є процес праці. При цьому працівник зобов’язаний підпорядковуватися трудовому розпорядку, встановленого роботодавцем; працівника приймають на посаду, яка передбачена штатним розписом; роботодавець зобов’язаний надати працівникові робоче місце та необхідні умови праці, провести інструктаж з охорони праці; оплата праці проводиться не рідше двох разів на місяць, на підставі Табеля обліку використання робочого часу та штатного розпису. Предметом договору цивільно-правового характеру є або матеріальний результат (для договору про виконання робіт) або отримання послуги. При цьому працівник самостійно організовує робоче місце, не підпорядковується трудовому розпорядку; роботодавець не зобов’язаний забезпечувати його ані робочим місцем, ані засобами праці; винагорода за виконану роботу чи надані послуги виплачується за домовленістю сторін, підставою нарахування якої є акт виконаних робіт чи наданих послуг.
Крім того, фізична особа, прийнята на роботу за трудовим договором, має право на всі гарантії, передбачені законодавством про працю (дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, оплачувані відпустки, відрядження, лікарняні, декретні, оплати періоду простою не звини працівника (не нижче 2/3 окладу) та багато інших гарантій), а фізичні особи, які виконують роботи (надають послуги) за договором цивільно-правового характеру, у частині державних гарантій обмежені.
Тому роботодавцям слід пам’ятати про те, що варто проаналізувати суть відносин з фізичною особою і тільки потім робити вибір на користь того чи іншого договору, адже підміна понять у цьому випадку може коштувати занадто дорого. Річ у тім, що зараз проводиться активна компанія за участю працівників Держпраці з легалізації трудових відносин. За використання праці неоформлених працівників загрожує штраф згідно з ст.265 КЗпП у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного неоформленого.
Отож, шановні працедавці! Не чекайте проведення перевірки, своєчасно і правильно оформляйте найнятих робітників, виплачуйте і відображайте в звітності реальну зарплату. Пам’ятайте, ухилення від сплати податків в усіх проявах, у т.ч. шляхом використання нелегальної найманої праці тягне фінансову, адміністративну та карну відповідальність.
Спеціалісти відділу з питань праці управління економіки виконавчого комітету Самбірської міської ради завжди готові надати відповідні консультації по трудовому законодавству та по інших питаннях з питань оплати праці в межах своєї компетенції (‘ 3-41-15).
Надія Петрик,
начальника відділу з питань праці
управління економіки виконавчого
комітету Самбірської міської ради