Сумісництво та робочий час інженера з охорони праці
Чи можливе сумісництво та неповний робочий час інженера з охорони праці і на який мінімальний відсоток ставки можна його прийняти, коли на підприємстві працює понад 50 осіб?
Порядок організації служби охорони праці на підприємстві, статут та права спеціаліста з охорони праці визначені у ст. 15 ЗУ “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ .
На підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, яке затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучати сторонніх спеціалістів на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.
Це означає, що на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб інженер з охорони праці не може працювати за сумісництвом.
За угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може бути встановлено як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплату праці в цих випадках здійснюють пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Робота на умовах неповного робочого часу не передбачає будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників (ст. 56 КЗпПУ).
“Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю” — цю вимогу ст. 15 Закону про охорону праці необхідно враховувати, коли складаєте штатний розпис. Частою помилкою є те, що інженера з охорони праці підпорядковують керівнику технічної служби: головному інженеру, технічному директору, головному механіку тощо, діяльність яких щодо забезпечення справного стану машин, механізмів, устаткування інженер з охорони праці зобов’язаний контролювати.
Цією ж статтею Закону про охорону праці встановлено, що керівники та спеціалісти служби охорони праці за своєю посадою і заробітною платою мають бути прирівняні до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.
Цілком зрозуміло, що мінімальна зарплата інженера з охорони праці не може бути меншою, ніж мінімальна зарплата, встановлена чинним законодавством. Рівень заробітної плати суб’єкт господарювання встановлює самостійно, керуючись вимогами ст. 15 Закону про охорону праці, а також рівнем підготовки спеціаліста, стажем і досвідом роботи в галузі охорони праці.
На сьогодні парадоксальність ситуації в частині заробітної плати інженера з охорони праці, які утримуються за рахунок бюджету і державних субвенцій, у тому, що її встановлюють залежно від фонду заробітної плати закладу, а не відповідно до ст. 15 Закону про охорону праці. Тож, реально мінімальна заробітна плата інженера з охорони праці має становити 3200 гривень без урахування сплати податків.
Кваліфікаційні вимоги інженера з охорони праці(згідно з Випуском 1 “Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності” Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінсоцполітики України від 29.12.2004 № 336):
- Провідний інженер з охорони праці: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з охорони праці I категорії — не менше 2 років.
- Інженер з охорони праці I категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст); для магістра — без вимог до стажу роботи, спеціаліста — стаж роботи за професією інженера з охорони праці II категорії — не менше 2 років.
- Інженер з охорони праці II категорії: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст). Стаж роботи за професією інженера з охорони праці — не менше 1 року.
- Інженер з охорони праці: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (спеціаліст) без вимог до стажу роботи.
Інформацію підготував інспектор з питань охорони праці |
Микола Сапіга |