Про порядок проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
Проект
САМБІРСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
від 2024р. №________
Про порядок проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
Відповідно до ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, частини 3 ст. 33 Закону України «Про відходи», Правил надання послуг з управління відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2023 №835, Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 №918, виконавчий комітет Самбірської міської ради
ВИРІШИВ:
- Затвердити Положення про проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади згідно додатком1.
- Затвердити Положення про конкурсну комісію з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади згідно додатком2.
- Затвердити Склад конкурсної комісії з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади згідно додатком3.
- Затвердити конкурсну документацію для проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади згідно додатком 4.
- 5. Надати статус організатора проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади – управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства (О. Шурдак) і в місячний термін організувати та провести конкурс.
- Відділу з питань інформаційної політики та зв’язків з громадськістю (І. Черниченко)оприлюднити на офіційному сайті Самбірської міської ради оголошення про проведення конкурсу з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади.
- 7.Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови
С. Ухача.
Міський голова Юрій ГАМАР
Додаток 2
до рішення виконавчого комітету
від ………………..
ПОЛОЖЕННЯ
про конкурсну комісію з розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу зі здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
- Загальна частина
1.1. Положення про конкурсну комісію з розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу зі здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади (далі – Положення) визначає порядок створення та організацію діяльності конкурсної комісії з розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу зі здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади.
1.2. Конкурсна комісія з розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади (надалі – конкурсна комісія) створюється для забезпечення конкурентності, справедливості, неупередженості та високого професійного рівня в підготовці і проведенні конкурсів зі здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади відповідно до рішень організатора конкурсу та вимог чинного законодавства України.
1.3. Терміни, що використовуються у цьому Положенні, вживаються у значенні, наведеному в законах України «Про місцеве самоврядування» “Про управління відходами”, “Про житлово-комунальні послуги” та інших нормативно-правових актах.
1.4.Не врегульовані цим Положенням правовідносини підлягають врегулюванню відповідними нормативно-правовими актами організатора конкурсу та (або)нормами чинного законодавства України.
- Склад і порядок утворення конкурсної комісії
2.1. Персональний склад конкурсної комісії затверджується організатором конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади (надалі – конкурс).
2.2. До складу конкурсної комісії можуть залучатися (за згодою) представники адміністратора (у разі його визначення), територіального органу Держпродспоживслужби, підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення, а також посадові особи відповідного органу місцевого самоврядування та/або виконавчої влади.
Повідомлення про утворення конкурсної комісії з пропозицією щодо долучення до її роботи розміщується на офіційному сайті організатора конкурсу не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до проведення конкурсу.
Особи зазначені в абзаці 1 цього пункту, які бажають взяти участь у роботі конкурсної комісії, повідомляють голові конкурсної комісії про цей намір не пізніше ніж за п’ять днів до дати проведення конкурсу в довільній формі шляхом повідомлення на електронну пошту чи засобами інформаційно-комунікаційних систем.
2.3. До складу конкурсної комісії не можуть входити учасники конкурсу, члени сім’ї та пов’язані з ними особи.
Пов’язаними особами вважаються особи, які для цілей цього Порядку відповідають будь-якій із таких ознак:
- юридична особа, яка здійснює контроль над учасником конкурсу або контролюється учасником конкурсу, або перебуває під спільним контролем з учасником конкурсу;
- фізична особа або члени її сім’ї, які здійснюють контроль над учасником конкурсу;
– службова (посадова) особа учасника конкурсу, уповноважена здійснювати від імені учасника конкурсу юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, а також члени сім’ї такої службової (посадової) особи відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
2.4. Всі зміни до складу конкурсної комісії вносяться відповідними рішеннями організатора конкурсу.
- Форма діяльності та повноваження конкурсної комісії
3.1. Конкурсна комісія приступає до роботи з моменту створення та затвердження Положення про неї.
3.2. Основними принципами діяльності конкурсної комісії є: законність; колегіальність; повнота розгляду конкурсних пропозицій відповідно до встановлених умов конкурсу; обґрунтованість прийнятих рішень; рівність усіх претендентів перед конкурсною комісією; професійність членів комісії тощо.
3.3. Основною формою роботи конкурсної комісії є засідання, які є відкритими та гласними. Всі члени комісії користуються рівним правом голосу у прийнятті рішень.
Засідання конкурсної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.
Засідання веде голова конкурсної комісії, а у разі його відсутності – заступник голови конкурсної комісії.
3.4. Конкурсна комісія:
– проводить засідання в порядку, передбаченому цим Положенням та чинним законодавством України;
– розкриває конверти та оголошує пропозиції учасників конкурсу;
– розглядає конкурсні пропозиції учасників конкурсу;
– перевіряє наявність необхідних документів у наданих конкурсних пропозиціях учасників;
– відхиляє пропозиції учасників конкурсу у випадках, передбачених Положенням та чинним законодавством України;
– оцінює конкурсні пропозиції та приймає рішення про переможця конкурсу;
– виконує інші повноваження, покладені на неї організатором конкурсу та законодавством України.
- Організація роботи конкурсної комісії
- Організація діяльності конкурсної комісії покладається на голову конкурсної комісії.
Голова конкурсної комісії в межах наданої компетенції:
– скликає засідання конкурсної комісії;
– головує на засіданнях конкурсної комісії;
– організовує підготовку матеріалів на розгляд конкурсної комісії;
– здійснює інші повноваження відповідно до цього Положення та нормативно-правових актів.
4.2. У разі відсутності голови конкурсної комісії його повноваження покладаються на заступника голови конкурсної комісії.
4.3. Секретар комісії:
– оформляє протоколи засідання конкурсної комісії та всі інші матеріали, необхідні для діяльності конкурсної комісії;
– оповіщає всіх членів конкурсної комісії про заплановані засідання конкурсної комісії;
– забезпечує виконання доручень голови (заступника) конкурсної комісії;
– забезпечує зберігання документів конкурсної комісії відповідно до чинного законодавства України, тощо.
4.4. Члени комісії зобов’язані брати участь у діяльності конкурсної комісії, виконувати доручення головуючого.
- Проведення конкурсу та визначення його переможця (переможців)
5.1. Конверти з конкурсними пропозиціями відкриваються у день проведення конкурсу під час засідання конкурсної комісії та розглядаються відповідно до конкурсної документації в порядку черговості їх надходження та реєстрації в журналі обліку.
5.2. Головуючий на засіданні конкурсної комісії оголошує присутнім інформацію про найменування та місцезнаходження кожного учасника конкурсу, про наявні матеріали і документи конкурсних пропозицій та запропоновані учасниками конкурсу тарифи на збирання та перевезення побутових відходів за об’єктом конкурсу.
5.3.Конкурсна комісія перевіряє наявність документів, подання яких передбачено конкурсною документацією.
5.4.У разі присутності учасників конкурсу на засіданні конкурсна комісія під час розгляду конкурсних пропозицій може звернутися до них за роз’ясненням щодо змісту їх пропозицій, провести консультації з окремими учасниками.
5.5. За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє конкурсні пропозиції з однієї з таких причин:
- конкурсну пропозицію подано не в повному обсязі, що передбачений конкурсною документацією;
- учасник конкурсу не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією;
- учасник конкурсу припиняється в результаті ліквідації або його було припинено, або визнано у встановленому порядку банкрутом;
- встановлення факту подання недостовірної інформації, яка впливає на прийняття рішення.
У рішенні про відхилення конкурсних пропозицій зазначається перелік учасників, конкурсні пропозиції яких були відхилені та обґрунтування причин відхилення.. 5.6.Переможцем (переможцями) конкурсу визначається його учасник або декілька учасників, що відповідає (відповідають) кваліфікаційним вимогам, за результатами розгляду конкурсних пропозицій.
Якщо декілька учасників конкурсу, які відповідають кваліфікаційним вимогам, мають однакові найменші запропоновані розрахункові тарифи на збирання та перевезення побутових відходів, переможцем визначається учасник конкурсу, який має більше переваг за основними кваліфікаційними вимогами.
5.7. Рішення конкурсної комісії приймаються більшістю голосів її членів, які беруть участь у засіданні та мають право голосу. У разі рівного розподілу голосів остаточне рішення приймає головуючий на засіданні.
Рішення конкурсної комісії оформлюються протоколом, який підписується головуючим, членами конкурсної комісії та її секретарем, і подається на затвердження організатору конкурсу.
5.8. Протокол засідання конкурсної комісії повинен містити інформацію про:
- дату та місце проведення засідання конкурсної комісії;
- прізвища, імена, по батькові (за наявності) та посади членів конкурсної комісії, які присутні на засіданні;
- номер та назву об’єкта конкурсу;
- перелік учасників конкурсу із зазначенням критеріїв відповідності їх конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам (основним та у разі необхідності додатковим) та наявні переваги за ними;
- запропоновані учасниками конкурсу тарифи на збирання та перевезення побутових відходів;
- результати голосування членів конкурсної комісії;
- рішення конкурсної комісії.
- Розгляд спорів
6.1. Спори, що виникають у зв’язку з проведенням конкурсу, розглядаються в установленому законодавством порядку.
Керуючий справами
виконавчого комітету
міської ради Микола ПЕТРИК
Додаток 3
до рішення виконавчого комітету
від ……………………….
СКЛАД
конкурсної комісії з визначення виконавця операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
Голова конкурсної комісії | |||
УХАЧ
Святослав Анатолійович |
– | заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади | |
Заступник голови конкурсної комісії |
|||
ШУРДАК
Оксана Іванівна |
– | начальник управління капітального будівництва та житлово – комунального господарства виконавчого комітету СМР | |
Секретар конкурсної комісії |
|||
БІЛІНСЬКИЙ
Роман Степанович |
– | головний спеціаліст управління капітального будівництва та житлово – комунального господарства виконавчого комітету СМР | |
Члени конкурсної комісії: |
|||
КОМПАНІЄЦЬ
Лариса Анатоліївна |
– |
начальник відділу економічного розвитку та торгівлі управління економіки ВК СМР | |
ДОБРЯНСЬКИЙ
Ігор Ігорович |
– |
начальник юридичного відділу | |
ПЕТРУЩАК
Роман Васильович |
– |
начальник КП СМР «ЖЕК», управитель будинків |
|
СТАРОДУБ
Ярослав Михайлович |
– | голова постійної комісії з питань землекористування, будівництва, архітектури, охорони довкілля та благоустрою, депутат міської ради (за згодою) |
Керуючий справами
виконавчого комітету Микола ПЕТРИК
Додаток 1
до рішення виконавчого комітету
від …………….
Положення
про порядок проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
Загальні положення
- Дане Положення розроблено відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про управління відходами», постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 р. № 918 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів», інших нормативно-правових актів.
- Положення визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з визначення виконавця послуг із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади ( надалі конкурс).
- Метою проведення конкурсу є визначення субєкта господарювання (субєктів господарюваання) на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади для впорядкування надання мешканцям своєчасної належної якості послуг із збирання та перевезення побутових відходів, запобігання іх негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище.
- Основними принципами проведення конкурсу є:
відкритість процедури організації та проведення конкурсу;
доступність інформації про конкурс;
об’єктивність та неупередженість конкурсної комісії.
- Терміни, що використовуються у цьому Положенні, мають таке значення:
конкурсна документація — встановлені організатором конкурсу умови, за якими учасники конкурсу подають конкурсні пропозиції на конкурс;
конкурсна пропозиція — умови провадження суб’єктом господарювання діяльності із збирання та перевезення побутових відходів, що пропонуються учасником конкурсу та зазначені у поданій конкурсній документації;
організатор конкурсу — виконавчий комітет Самбірської міської ради;
учасник конкурсу — суб’єкт господарювання, який у встановленому порядку подав заяву та конкурсну пропозицію для участі в конкурсі.
очікований (прогнозний) економічно обгрунтований розрахунковий рівень тарифів на збирання та перевезення побутових відходів –рівень тарифів, який організатор конкурсу визначає шляхом аналізу діючих тарифів за попереднвй період з урахуванням індексу споживчих цін та/або дослідження з відкритих джерел інформації рівня тарифів в інших територіальних громадах на збирання та перевезення побутових відходів.
Інші терміни, що використовуються у цьому Положенні вживаються у значенні, наведеному у Законах України «Про житлово-комунальні послуги», «Про управління відходами», Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918, іншими нормативними документами, що регулюють відносини у сфері комунальних послуг та поводження із побутовими відходами.
1.6. Учасники конкурсу можуть бути суб’єкти господарювання, установчими документами яких передбачено провадження діяльності у сфері управління побутовими відходами. Кількість учасників конкурсу не обмежена.
1.7. Підготовка та проведення конкурсу забезпечується організатором конкурсу.
Для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу визначає організатор на підставі рішення конкурсної комісії.
- Організація діяльності конкурсної комісії
2.1. Персональний склад конкурсної комісії затверджується організатором конкурсу. Головою конкурсної комісії призначається посадова особа організатора конкурсу.
2.2. До складу конкурсної комісії входять посадові особи організатора конкурсу та можуть залучатися (за згодою) представники адміністратора (у разі його визначення) підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення, а також посадові особи органу місцевого самоврядування.
2.3. До складу конкурсної комісії не можуть входити учасники конкурсу, члени сім’ї та пов’язані з ними особи.
Пов’язаними особами вважаються особи, які відповідають будь-якій із таких ознак:
– юридична особа, яка здійснює контроль над учасником конкурсу або контролюється учасником конкурсу, або перебуває під спільним контролем з учасником конкурсу;
-фізична особа або члени її сім’ї, які здійснюють контроль над учасником конкурсу;
– службова (посадова) особа учасника конкурсу, уповноважена здійснювати від імені учасника конкурсу юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, а також члени сім’ї такої службової (посадової) особи відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
2.4. Основною формою роботи конкурсної комісії є засідання, які є відкритими та гласними.
Засідання конкурсної комісії веде голова конкурсної комісії, а у разі його відсутності- заступник голови конкурсної комісії.
Засідання конкурсної комісії є правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.
Порядок проведення конкурсу з визначення виконавця послуг із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
3.Підготовка конкурсу
3.1.Підставами для проведення конкурсу є:
– необхідність визначення вперше субєктів господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів за територіальним принципом та/або за видами побутових відходів;
– необхідність повторного проведення конкурсу як такого що не відбувся;
-закінчення через три місяці строку дії договору на здійснення операцій їз збирання та перевезення побутових відходів;
-розірвання договору або припинення дії договору на здійснення опепрацій із збирання та перевезення побутових відходів відповідно до законодавства;
– ліквідація субєкта господарювання, що здійснює операції із збирання та перевезення побутових відходів, або застосування до такого субєкта господарювання судової процедури банкрута.
3.2.Організація і проведення конкурсу здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету.
3.3. Для проведення конкурсу організатор конкурсу готує конкурсну документацію, яка має містити таку інформацію:
-найменування та місцезнаходження організатора конкурсу;
– підстава для проведення конкурсу (дата та номер рішення органу місцевого самоврядування);
– місце і час проведення конкурсу, прізвище,ім’я та по батькові, посаду, контактний телефон та адресу електронної пошти посадової особи організатора конкурсу, уповноваженої здійснювати комунікацію з учасниками;
– очікуваний (прогнозований) економічно обґрунтований розрахункований рівень тарифів на збирання та перевезення побутових відходів;
– основні вимоги (у разі необхідності одна або декілька додаткових) до учасників конкурсу з урахуванням кваліфікаційних вимог згідно Додатку 1 до Порядку проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 р. № 918, а саме:
1.Наявність транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів;
2.Наявність бази для зберігання та підтримання належного санітарного стану транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення побутових відходів;
- Забезпечення щоденного контролю за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, виконання регламентних робіт з їх технічного обслуговування та ремонту;
- Проведення щоденного медичного огляду водіїв;
5.Наявність мінімально необхідної кількості контейнерів кожного виду для роздільного збирання побутових відходів та наявність обладнання для підтримки їх у належному санітарному стані;
6.Вартість надання послуг.
7.Обсяг послуг із збирання та перевезення побутових відходів та вимоги щодо якості надання послуг згідно з критерієм, що визначається відповідно до Правил надання послуг з вивезення побутових відходів;
8.Перелік документів, оригінали або копії яких подаються учасниками конкурсу для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним вимогам;
9.Характеристика території, де повинні надаватися послуги з вивезення побутових відходів: розміри та межі певної території населеного пункту та перелік розміщених у зазначених межах об’єктів утворення побутових відходів, середня відстань до об’єктів поводження з відходами та їх місцезнаходження;
10.Характеристика об’єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення:
- багатоквартирні житлові будинки:
загальна кількість та місце знаходження будинків, кількість мешканців таких будинків;
наявність, кількість, місцезнаходження контейнерних майданчиків, наявність, кількість, місцезнаходження, вид, об’єм і належність контенерів;
відомості про балансоутримувачів будинків;
б) одноквартирні (садибні) житлові будинки:
загальна кількість та місцезнаходження будинків, кількість мешканців таких будинків; наявність, кількість, місцезнаходження контейнерних майданчиків; наявність, кількість, місцезнаходження, вид, об’єм і належність контейнерів; характеристика під’їзних шляхів;
в) підприємства, установи та організації:
загальна кількість, перелік та місцезнаходження підприємств, установ та організацій, їх характеристика (бюджетні або інші споживачі), кількість, вид, об’єм, місцезнаходження та належність контейнерів;
площа зелених насаджень на території підприємства, установи та організації (у разі їх наявності);
11.Місцезнаходження об’єктів оброблення відходів (об’єкти перероблення, сортування, утилізації, видалення відходів, об’єкти поводження з небезпечними відходами у складі побутових відходів тощо). У разі відсутності відповідного об’єкта поводження з побутовими відходами на певній території або недостатнього обсягу потужностей для відповідної кількості побутових відходів (небезпечних відходів у складі побутових відходів) відходи повинні перевозитися до відповідного найближчого об’єкта поводження з ними.
12.Система надання послуги за відповідним видом побутових відходів (безконтейнерна та/ або контейнерна система, пункт роздільного збирання (зокрема мобільний), за заявкою споживача).
Передбачені конкурсною документацією умови проведення конкурсу є обов’язковими для конкурсної комісії та його учасників.
3.4.Організатор конкурсу має право не пізніше 7 (семи) робочих днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій внести зміни до конкурсної документації, про що протягом трьох робочих днів оприлюднює повідомлення на своєму офіційному веб-сайті та надсилає учасникам конкурсу відповідні повідомлення на адресу електронної пошти чи іншими засобами інформаційно- комунікаційних систем.
Підставами для внесення змін до конкурсної документації є зміни:
– прізвища, імені та по батькові (за наявності), посади, контактного телефону та електронної адреси посадової особи організатора конкурсу, уповноваженої здійснювати комунікацію з учасниками;
– орієнтовної дати початку здійснення операцій їз збирання та перевезення відповіфденого виду побутових відходів;
– проектів договорів;
– місця, дати, часу та процедури надання щодо змісту конкурсної документації та внесення змін до неї;
– способу, місця та кінцевого строку подання конкурсних пропозицій.
Строк прийняття документів від учасників конкурсу може бути продовжено організатором конкурсу на сім робочих днів.
3.5. Організатор конкурсу має право прийняти до закінчення строку подання конкурсних пропозицій рішення щодо його продовження та/або заміну місця, дати та часу проведення конкурсу. Про таке рішення організатор конкурсу повинен повідомити всім учасникам конкурсу шляхом надсилання відповідного повідомлення на адресу електронної пошти чи іншими засобами інформаційно-комунікаційних систем не пізніще ніж зав один робочий день до дати проведення конкурсу, зазначеними в конкурсній документації та оприлюднити повідомлення на своєму офіційному веб-сайті.
3.6. Учасник конкурсу має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій письмово звернутися за роз’ясненням щодо змісту конкурсної документації до організатора конкурсу, який зобов’язаний надіслати йому протягом трьох робочих днів письмову відповідь.
3.7.У разі проведення організатор конкурсу зборів його учасників з метою надання відповідних роз’яснень щодо змісту конкурсної документації ведеться протокол, який надсилається протягом трьох робочих днів усім учасникам.
- Подання заявки та конкурсних пропозицій
4.1.Для участі у конкурсі учасники подають заяву, яка повинна містити таку інформацію:
- назву об’єкта конкурсу та його номер (за наявності);
- найменування юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи – підприємця;
- ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб – підприємців (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті, зазначаються серія та номер паспорта);
- місцезнаходження суб’єкта господарювання, контактний номер телефону, адресу електронної пошти.
До заяви додається конкурсна пропозиція, яка включає:
- балансового звіту суб’єкта господарювання за останній звітній період;
- довідки відповідних органів державної податкової інспекції і Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов’язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;
- документа, що містить інформацію про технічний потенціал суб’єкта господарювання (кількість спеціально обладнаних транспортних засобів, які перебувають на балансі суб’єкта господарювання, наявність власної ремонтної бази та контейнерного парку тощо);
- документа, що містить відомості про обсяги надання послуг із збирання та перевезення твердих, великогабаритних, ремонтних, рідких побутових відходів за останній рік;
- технічних паспортів на спеціально обладнані транспортні засоби та довідки про проходження ними технічного огляду;
- довідки-характеристики спеціально обладнаних транспортних засобів: тип, вантажопідйомність, наявність пристроїв автоматизованого геоінформаційного контролю та супроводу перевезення побутових відходів, реєстраційний номер, найменування організації, якій належать спеціально обладнані транспортні засоби, номер телефону керівника такої організації;
- довідки про забезпечення створення умов для щоденного миття спеціально обладнаних транспортних засобів, їх паркування та технічного обслуговування;
- довідки про проходження водіями медичного огляду;
- документа, що містить відомості про досвід роботи з надання послуг з вивезення побутових відходів;
- документа, що містить інформацію про кількість відходів, залучених учасником до повторного використання; кількість відходів, які використовуються як вторинна сировина;
- кількості відходів, які відправляються на захоронення, тощо;
- запропонованих тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, розрахованих відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку;
- інших документів, які подаються за бажанням учасника конкурсу і містять відомості про його здатність надавати послуги з вивезення побутових відходів (впровадження роздільного збирання, інформація про наявність диспетчерської служби тощо) належного рівня якості.
4.2.Конкурсна пропозиція подається особисто або надсилається засобами поштового зв’язку конкурсній комісії у конверті, на якому зазначаються повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, або подається в електронній формі на адресу електронної пошти організатора конкурсу чи іншими засобами інформаційно- комунікаційних систем.
4.3.Конкурсні пропозиції, що надійшли після закінчення строку їх подання повертаються учасникам конкурсу без розгляду.
4.4. Конкурсні пропозиції реєструються організатором конкурсу протягом одного робочого дня з дати їх отримання в Журналі обліку конкурсних пропозицій, про що повідомляється учасникам конкурсу на їх адреси електронної пошти, із зазначення дати та порядкового номера реєстрації їх пропозицій.
4.5.Учасник конкурсу має право відкликати власну конкурсну пропозицію або внести до неї зміни (доповнення) до закінчення строку подання конкурсних пропозицій шляхом подання організатору відповідної заяви у письмовій чи електронній формі.
У разі відкликання конкурсної пропозиції учасник конкурсу подає заяву у довільній формі організатору конкурсу у письмовій чи електронній формі. Інформація про іх отримання організатором конкурсу зазначається у журналі обліку протягом одного робочого дня після її отримання, поро що повідомляється учаснику на його адресу електронної пошти.
У разі внесення змін (доповнення) до раніше поданої конкурсної пропозиції учасник конкурсу подає заяву про намір внесення змін і надсилає оновлену конкурсну пропозицію, яка реєструється організатором конкурсу в журналі обліку протягом одного робочого дня після її отримання, про що повідомляється учаснику конкурсу на його адресу електронної пошти.
- Проведення конкурсу та визначення переможця
5.1. Інформація, подана учасником конкурсу в заяві, перевіряється організатором конкурсу протягом одного робочого дня з дати реєстрації конкурсної пропозиції в журналі обліку. Витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань долучаються організатором конкурсу до конкурсних пропозицій учасників конкурсу у вигляді витягів у паперовій формі.
У разі зазначення учасником конкурсу недостовірної інформації в заяві, така заява та конкурсні пропозиції відхиляються, про що організатор конкурсу повідомляє учаснику конкурсу протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення про відхилення заяви на його адресу електронної пошти.
Повторне подання заяви учасником конкурсу, заяву якого відхилено, протягом строку подання конкурсних пропозицій не допускається.
5.2.Конверти з конкурсними пропозиціями відкриваються у день проведення конкурсу під час засідання конкурсної комісії та розглядаються відповідно до конкурсної документації в порядку черговості їх надходження та реєстрації в журналі обліку.
5.3.Головуючий на засіданні конкурсної комісії оголошує присутнім інформацію про найменування та місцезнаходження кожного учасника конкурсу, про наявні матеріали і документи конкурсних пропозицій та запропоновані учасниками конкурсу тарифи на збирання та перевезення побутових відходів за об’єктом конкурсу.
Конкурсна комісія перевіряє наявність документів, подання яких передбачено конкурсною документацією.
5.4.У разі присутності учасників конкурсу на засіданні конкурсна комісія під час розгляду конкурсних пропозицій може звернутися до них за роз’ясненням щодо змісту їх пропозицій, провести консультації з окремими учасниками.
5.5. За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє конкурсні пропозиції з однієї з таких причин:
конкурсну пропозицію подано не в повному обсязі, що передбачений конкурсною документацією;
учасник конкурсу не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбачених конкурсною документацією;
учасник конкурсу припиняється в результаті ліквідації або його було припинено, або визнано у встановленому порядку банкрутом;
встановлення факту подання недостовірної інформації , яка впливає на прийняття рішення.
У рішенні про відхилення конкурсних пропозицій зазначається перелік учасників, конкурсні пропозиції яких були відхилені, та обгрунтування причин відхилення, і протягом п’яти робочих днів затверджуються організатором конкурсу.
5.6. У разі прийняття конкурсною комісією рішення про відхилення конкурсних пропозицій всіх учасників конкурсу конкурс оголошується повторно протягом місяця.
5.7. Конкурс визначається таким, що не відбувся, у разі:
неподання конкурсних пропозицій;
відхилення всіх конкурсних пропозицій з підстав, передбачених абзацами другим- четвертим пунктом 4.5. цього Положення
У рішенні про визнання конкурсу таким, що не відбувся, зазначаються причини, передбачені абзацами другим або третім цього пункту.
Протягом 10 робочих днів організатор конкурсу оприлюднює на своєму офіційному сайті оголошення про дату, час та місце проведення повторного конкурсу та розміщує конкурсну документацію згідно пунктом 2.2. цього Положення.
5.8. Переможцем конкурсу визначається його учасник, що відповідає кваліфікаційним вимогам, за результатами розгляду конкурсних пропозицій.
5.9. У разі визначення органом місцевого самоврядування адміністратора послуги з управління побутовими відходами визначаються переможці за відповідними об’єктами, що відповідають кваліфікаційним вимогам та мають найменші запропоновані розрахункові тарифи на збирання та перевезення побутових відходів.
Якщо декілька учасників конкурсу, які відповідають кваліфікаційним вимогам, мають однакові найменші запропоновані розрахункові тарифи на збирання та перевезення побутових відходів , переможцем визначається учасник конкурсу , який має більше переваг за основними кваліфікаційними вимогами.
5.10.Рішення конкурсної комісії приймається більшістю голосів її членів, які беруть участь у засіданні та мають право голосу. У разі рівного розподілу голосів остаточне рішення приймає головуючий на засіданні.
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується головуючим, членами конкурсної комісії та її секретарем, і подається на затвердження організатору конкурсу.
Протокол засідання конкурсної комісії повинен містити інформацію про:
дату та місце проведення засідання конкурсної комісії;
прізвища, імена, по батькові (за наявності) та посади членів конкурсної комісії, які присутні на засіданні;
номер та назву об’єкта конкурсу;
перелік учасників конкурсу із зазначенням критеріїв відповідності їх конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам (основним та у разі необхідності додатковим ) та наявні переваги за ними;
запропоновані учасниками конкурсу тарифи на збирання та перевезення побутових відходів;
результати голосування членів конкурсної комісії;
рішення конкурсної комісії.
5.11. Організатор конкурсу протягом 10 робочих днів від дати надходження протоколу конкурсної комісії приймає рішення про результати конкурсу.
Рішення про результати конкурсу та протокол засідання конкурсної комісії організатор конкурсу опубліковує на своєму офіційному веб-сайті протягом п’яти робочих днів з дня прийняття рішення.
5.12. У рішенні про визначення переможця(переможців) конкурсу зазначається строк, протягом якого переможець (переможці) має (мають) право здійснювати операції із збирання та перевезення побутових відходів і який становить п’ять років з дати укладання договору на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів.
У разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і конкурсною комісією прийнято рішення щодо визначення його переможцем конкурсу або у випадку прийняття конкурсною комісією рішення про відхилення конкурсних пропозицій всіх учасників конкурсу, крім одного, строк, на який він визначається виконавцем конкурсу на певній території територіальної громади, повинен становити 12 місяців, після чого організатором конкурсу проводиться новий конкурс.
5.13. Організатор конкурсу протягом 15 робочих днів після затвердження рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу встановлюються запропоновані у його конкурсній пропозиціє тарифи на збирання та перевезення побутових відходів та укладається договір на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів з:
переможцем конкурсу згідно з примірним договором, наведеним у додатку3;
переможцем конкурсу та адміністратором послуги (у разі його визначення) згідно з примірним договором , наведеним у додатку 4.
Коригування тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, встановлених за результатами конкурсу здійснюється не раніше трьох місяців з дати встановлення.
Керуючий справами
виконавчого комітету Микола ПЕТРИК
Додаток 1
до Положення
Критерії відповідності
конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам
Кваліфікаційні вимоги | Критерії відповідності |
Основні | кваліфікаційні вимоги |
1. Наявність транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів | 1) достатня кількість транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення визначеного обсягу відповідного виду побутових відходів, які утворюються на об’єкті конкурсу, що підтверджується: |
довідкою-розрахунком про наявні транспортні засоби спеціального призначення для забезпечення перевезення обсягу відповідного виду побутових відходів за об’єктом конкурсу;
довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення;
копіями свідоцтв про реєстрацію власних транспортних засобів спеціального призначення та/або договором про оренду таких транспортних засобів;
копіями протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів спеціального призначення
2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності більшу кількість транспортних засобів спеціального призначення, що можуть перевозити
більший обсяг певного виду побутових відходів за об’єктом конкурсу | |
2. Підтримання належного санітарного
стану транспортних засобі спеціального призначення для збирання та перевезення побутових відходів |
|
3. Зберігання транспортних засобів спеціального призначення для перевезення побутових відходів |
|
4. Щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, | 1) забезпечення щоденного контролю за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, виконання регламентних робіт з їх |
виконання регламентних робіт з їх технічного обслуговування та ремонту, що
технічного обслуговування та ремонту | підтверджується:
довідкою про наявність власної або орендованої ремонтної бази, транспортних засобів спеціального призначення; договором про ремонтне обслуговування транспортних засобів спеціального призначення; копією наказу на прийняття у штат персоналу з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів спеціального призначення 2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності ремонтну базу та у штаті персонал з ремонтного обслуговування |
5. Щоденний медичний огляд водіїв | 1) проведення щоденного медичного огляду водіїв медичним працівником та наявність спеціально відведеного приміщення для проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів |
водіїв або отримання таких послуг на договірній основі, що підтверджується:
договором про медичне обслуговування;
копією наказу на прийняття у штат медичного
працівника;
довідкою про оснащення постійного спеціального
приміщення для проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів 2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у штаті медичного працівника та відведене спеціальне приміщення для проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв
|
Додаткові кваліфікаційні вимоги
6. Наявність пристроїв автоматизованого геоінформаційного контролю та супроводу перевезення побутових відходів |
геоінформаційного контролю та супроводу перевезення побутових відходів, що підтверджується: довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення; копією свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів спеціального призначення та/або діючим договором про надання в оренду таких транспортних засобів
|
7. Відповідність встановленому організатором конкурсу мінімального рівня екологічних норм транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів | 1) транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують перевезення визначеного обсягу відповідного виду побутових відходів, відповідають встановленому організатором конкурсу рівню екологічних норм транспортних засобів спеціального призначення, що підтверджується:
довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення; |
копією свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів спеціального призначення та/або діючим договором про надання в оренду таких транспортних засобів
2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності найменшу кількість транспортних засобів спеціального призначення, що відповідають встановленому організатором конкурсу мінімальному рівню екологічних норм | |
8. Рік випуску транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів, встановлений організатором конкурсу як мінімальний граничний |
|
9. Наявність контейнерів певного виду для збирання побутових відходів у кількості, що визначена організатором конкурсу як мінімальна |
|
10. Підтримання належного санітарного стану контейнерів для збирання побутових відходів |
|
11. Готовність учасника конкурсу до брендування визначеного організатором конкурсу логотипами спеціального одягу персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу | учасник конкурсу згоден на брендування визначеного організатором конкурсу логотипами спеціального одягу виробничого персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу, що підтверджується довідкою про готовність учасника конкурсу до брендування логотипами спеціального одягу виробничого персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу |
Додаток 4
до рішення виконавчого комітету
від…
Конкурсна документація
по визначенню виконавця конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
Загальні положення
- Найменування, місцезнаходження організатора конкурсу:
Самбірська міська рада, Львівська область, м. Самбір, пл..Ринок,1
Підстава для проведення конкурсу:
Рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради від _________ року № __________ «Про порядок проведення конкурсу з визначення виконавця на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади»
- Місце і час проведення конкурсу, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з умовами надання послугна здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на території Самбірської міської територіальної громади
м. Самбір, пл..Ринок,1 каб. 37 та сайті Самбірської міської ради: ………………………gov.ua.
Білінський Р.С..– головний спеціаліст управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства, виконавчого комітету Самбірської міської ради.
- Кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу:
4.1. Наявність достатньої кількості транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів, але не менше 3 одиниць;
4.2. Наявність матеріально-технічної бази (власної або орендованої) для зберігання та підтримання належного санітарного стану транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення побутових відходів;
4.3. Забезпечення щоденного контролю за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, виконання регламентних робіт з їх технічного обслуговування та ремонту (наявність спеціалістів (штатних або залучених) та відповідного обладнання, або діючих договорів на технічне обслуговування);
4.4. Проведення щоденного медичного огляду водіїв (наявність штатного або залученого медичного працівника та приміщення для проведення медичного огляду);
4.5. Наявність не менше контейнерів кожного виду для роздільного збирання побутових відходів та наявність обладнання для підтримки їх у належному санітарному стані;
4.6. Вартість надання послуг.
4.7. Інші відомості, які підтверджують спроможність та якість надання послуг із збирання та вивезення твердих побутових відходів надаються претендентом за бажанням.
- Обсяг послуг із збирання та перевезення побутових відходів та вимоги щодо якості надання послуг згідно з критерієм, що визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 р. № 918 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів»:
Складає – 82214 тис. м3 на рік.
Конкурс проводиться на визначення виконавця послуги із збирання та перевезення твердих побутових відходів як окремої комунальної послуги, право на яку виборюється на конкурсних засадах, що передбачає зокрема:
– організацію надання підприємствам, установам, організаціям, мешканцям територіальної громади Самбірської міської ради послуг з вивезення твердих побутових відходів відповідно до стандартів, нормативів передбачених Законами України “Про житлово-комунальні послуги”, «Про управління відходами», постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.2023 р. № 918 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів», планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об’єктів та забезпечення споживачів послугами з вивезення твердих побутових відходів.
- Перелік документів, оригінали та (або) копії яких подаються учасниками конкурсу для підтвердження відповідності учасників встановленим кваліфікаційним вимогам:
- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- балансовий звіт суб’єкта господарювання за останній звітній період;
- довідка органів Державної податкової служби і Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов’язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;
- документ, що містить інформацію про технічний потенціал суб’єкта господарювання (кількість власних чи орендованих транспортних засобів, наявність власної ремонтної бази та контейнерного парку тощо);
- документ, що містить відомості про обсяги надання послуг з вивезення твердих побутових відходів за останній рік;
- копії технічних паспортів на транспортні засоби та довідки про проходження ними технічного огляду;
- довідка – характеристика транспортних засобів: тип, вантажопідйомність, наявність пристроїв автоматизованого геоінформаційного контролю та супроводу перевезення твердих побутових відходів, реєстраційний номер, найменування організації, якій належать транспортні засоби, номер телефону керівника такої організації;
- довідка про забезпечення створення умов для щоденного миття транспортних засобів, їх паркування та технічного обслуговування;
- довідки про проходження водіями медичного огляду;
- документ, що містить відомості про досвід роботи з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів за умови наявності такого досвіду (за бажанням претендента);
- документ, що містить інформацію про кількість відходів, залучених учасником до повторного використання; кількість відходів, які використовуються як вторинна сировина; кількість відходів, які відправляються на захоронення, тощо (за умови здійснення діяльності з вторинної переробки відходів чи їх захоронення);
- інші документи, які подаються за бажанням учасника конкурсу і містять відомості про його здатність надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів (впровадження роздільного збирання, інформація про наявність диспетчерської служби тощо) належного рівня якості.
- Характеристика території, де повинні надаватися послуги із збирання та перевезення побутових відходів»:
Послуга повинна надаватися в межах всієї території Самбірської міської територіальної громади, а саме: м.Самбір, с. Стрілковичі, с.Ваньовичі, с.Дубрівка.
– площа міста – 1548 га.
– 5600 будинків приватного сектору;
– кількість вулиць міста – 190;
– протяжність міських доріг 85,4 км. з твердим та граівйним покриттям;
– відстань від межі міста до полігону ТПВ – 2,0 км.
– характеристика під’їзних шляхів – асфальтове та ґрунтове покриття під’їзних шляхів.
– інформація про площу зелених насаджень на території підприємств, установ та організацій Самбірської міської територіальної громади відсутня.
– перелік об’єктів не є остаточним та може змінюватися протягом дії договору на надання послуг.
- Характеристики об’єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення:
Назва об’єкта утворення побутових відходів | Показник |
Багатоквартирні житлові будинки, із них: 5-ти поверхових і вище
будинки з п’ятьма і більше поверхами із сміттєпроводами Кількість будинків, де створені обєднання співвласників багатоквартирних будинків(ОСБББ);……………………. Житлово-будівельні кооперативи(ЖБК)……… Управитель будинків (КПСМР «ЖЕК»………. Управитель будинків ТзО Самбірська ГРОД ОВПЖ-1 Кількість будинків на самообслуговуванні ….. Кількість мешканців багатоквартирних будинків (осіб) Місце знаходження будинків,їх характеристика залежно від наявності видів благоустрою
Відомості про балансоутримувачів
Наявність, кількість, місцезнаходження, об’єм і належність контейнерів (контейнерних майданчиків) для зберігання та збирання різних побутових відходів
Житлові будинки приватного сектора міста с. Стрілковичі с.Ваньовичі с.Дубрівка Мешканців таких будинків
|
514
119 0
65 10 268 16 19 136 Будинки розміщені на всій території міста, згідно схеми санітарного очищення м. Самбір та сіл Самбірської ТГ. Наявні всі види благоустрою. 514 будинки багатоповерхові (8086 квартир), 267 будинків – управитель КП СМР «ЖЕК» Кількість контейнерних майданчиків на прибудинкових територіях –15, кількість контейнерів –326, Контейнерні майданчики та контейнери – перебувають на балансі комунального підприємств.
5600 422 324 211 17705
|
Наявність, кількість, місцезнаходження, об’єм і належність контейнерів (контейнерних майданчиків) для зберігання та збирання різних побутових відходів | Збирання ТВП проводиться по планово-квартирній схемі, без застосування контейнерів. |
Характеристика під’їзних шляхів | 97,92 км з твердим та гравійним покриттям
|
Підприємства, установи та організації: контейнери та майданчики належать
власникові (комунальному підприємству – СКП «ОБєднане» ):
|
|
Виробничі підприємства | 5 |
Лікарні | 2 |
Поліклініки | 2 |
Заклади освіти,
культури та відпочинку:
|
33
9 |
Вокзали | 1 |
Підприємства торгівлі:
– торгові центри,супермаркети – магазини
|
15 295
|
Підприємства громадське харчування,
-кіоски
|
28
5 |
Аптечні заклади
|
78 |
Автозаправні станції
|
5 |
Заклади побутового обслуговування
|
15 |
Ринки | 1 |
- Характеристика, включаючи потужність, та місцезнаходження об’єктів поводження з твердими побутовими відходами (об’єкти перероблення, сортування, утилізації, видалення відходів, об’єкти поводження з небезпечними відходами у складі твердих побутових відходів тощо).
Полігон твердих побутових відходів розташований на вул. Промислова ,21. Віддаленість від населеного пункту -2.2км. Продуктивна потужність звалища становить 80 т за добу.
Полігон твердих побутових відходів знаходиться на балансі комунального підприємства СКП «Об”єднане» Самбірської міської ради на підставі Державного акту серія ЯЯ №183464.
Надати до пакету документів договір(и) на дозвіл по використанню звалища для вивезення побутових відходів в межах Самбірської міської територіальної громади.
- Вимоги до конкурсної пропозиції
10.1. Конкурсна пропозиція подається особисто, або надсилається поштою конкурсній комісії разом із заявою на участь у конкурсі у конверті, на якому зазначаються повне найменування і місцезнаходження організатора та учасника конкурсу, перелік послуг, на надання яких подається пропозиція. У випадку надсилання поштою заява подається у окремому конверті, а конкурсна пропозиція, що додається – у іншому, окремо від заяви.
10.2. Конкурсна пропозиція друкується та підписується учасником або особою уповноваженою на право підпису від імені учасника, повноваження цієї особи зазначаються у письмовому дорученні, що входить до складу конкурсної пропозиції. На всіх сторінках пропозиції мають міститися відбитки печатки (за її наявності) учасника та підпис уповноваженої особи. Всі сторінки пропозиції, на яких зроблені будь-які окремі записи або правки, позначаються ініціалами особи, що підписує пропозицію.
Відповідальність за помилки друку у документах, надісланих до організатора конкурсу та підписаних відповідним чином, несе учасник.
10.3. Конкурсна пропозиція повинна бути прошита, мати нумерацію сторінок та реєстр наданих документів.
10.4. Всі документи, що мають відношення до конкурсної пропозиції, складаються українською мовою.
- Критерії оцінки конкурсних пропозицій
Критерії відповідності конкурсних пропозицій кваліфікаційним вимогам
Кваліфікаційні вимоги | Критерії відповідності |
Основні | кваліфікаційні вимоги |
1. Наявність транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів | 1) достатня кількість транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення визначеного обсягу відповідного виду побутових відходів, які утворюються на об’єкті конкурсу, що підтверджується: |
довідкою-розрахунком про наявні транспортні засоби спеціального призначення для забезпечення перевезення обсягу відповідного виду побутових відходів за об’єктом конкурсу;
довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення;
копіями свідоцтв про реєстрацію власних транспортних засобів спеціального призначення та/або договором про оренду таких транспортних засобів;
копіями протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів спеціального призначення
2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності більшу кількість транспортних засобів спеціального призначення, що можуть перевозити
більший обсяг певного виду побутових відходів за об’єктом конкурсу | |
2. Підтримання належного санітарного стану транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення побутових відходів |
|
3. Зберігання транспортних засобів спеціального призначення для перевезення побутових відходів |
|
4. Щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, | 1) забезпечення щоденного контролю за технічним станом транспортних засобів спеціального призначення, виконання регламентних робіт з їх |
виконання регламентних робіт з їх технічного обслуговування та ремонту, що
технічного обслуговування та ремонту | підтверджується:
довідкою про наявність власної або орендованої ремонтної бази, транспортних засобів спеціального призначення; договором про ремонтне обслуговування транспортних засобів спеціального призначення; копією наказу на прийняття у штат персоналу з ремонту та технічного обслуговування транспортних засобів спеціального призначення 2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності ремонтну базу та у штаті персонал з ремонтного обслуговування |
5. Щоденний медичний огляд водіїв | 1) проведення щоденного медичного огляду водіїв медичним працівником та наявність спеціально відведеного приміщення для проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів |
водіїв або отримання таких послуг на договірній основі, що підтверджується:
договором про медичне обслуговування;
копією наказу на прийняття у штат медичного
працівника;
довідкою про оснащення постійного спеціального
приміщення для проведення щозмінного передрейсового та післярейсового медичного огляду водіїв транспортних засобів 2)перевага надається учасникові конкурсу, який має у штаті медичного працівника та відведене спеціальне приміщення для проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв
|
Додаткові кваліфікаційні вимоги
6. Наявність пристроїв автоматизованого геоінформаційного контролю та супроводу перевезення побутових відходів | 1)на транспортних засобах спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів, встановлено пристрої автоматизованого
геоінформаційного контролю та супроводу перевезення побутових відходів, що підтверджується: довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення; копією свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів спеціального призначення та/або діючим договором про надання в оренду таких транспортних засобів 2)перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності більшу кількість транспортних засобів спеціального призначення, обладнаних пристроями автоматизованого геоінформаційного контролю |
7. Відповідність встановленому організатором конкурсу мінімального рівня екологічних норм транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів | 1) транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують перевезення визначеного обсягу відповідного виду побутових відходів, відповідають встановленому організатором конкурсу рівню екологічних норм транспортних засобів спеціального призначення, що підтверджується:
довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення; |
копією свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів спеціального призначення та/або діючим договором про надання в оренду таких транспортних засобів
2) перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності найменшу кількість транспортних засобів спеціального призначення, що відповідають встановленому організатором конкурсу мінімальному рівню екологічних норм | |
8. Рік випуску транспортних засобів спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів, встановлений організатором конкурсу як мінімальний граничний | 1)транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують перевезення побутових відходів, відповідають встановленому організатором конкурсу мінімальному граничному року випуску, що підтверджується довідкою-характеристикою транспортних засобів спеціального призначення, копією свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів спеціального призначення та/або договором про оренду таких транспортних засобів
2)перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності найменшу кількість транспортних засобів спеціального призначення з відповідним мінімальним граничним роком випуску |
9. Наявність контейнерів певного виду для збирання побутових відходів у кількості, що визначена організатором конкурсу як мінімальна | 1)наявна кількість контейнерів певного виду для збирання побутових відходів відповідно до визначеної організатором конкурсу як мінімальної, що підтверджується довідкою про наявність контейнерів певного виду для збирання побутових відходів та/або діючим договором про оренду таких контейнерів
2)перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності більшу кількість контейнерів певного виду для збирання побутових відходів |
10. Підтримання належного санітарного стану контейнерів для збирання побутових відходів | 1)наявне власне або орендоване обладнання для миття контейнерів, що підтверджується довідкою про наявне обладнання для миття контейнерів або договором про надання відповідних послуг
2)перевага надається учасникові конкурсу, який має у власності обладнання для миття контейнерів |
11. Готовність учасника конкурсу до брендування визначеного організатором конкурсу логотипами спеціального одягу персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу | учасник конкурсу згоден на брендування визначеного організатором конкурсу логотипами спеціального одягу виробничого персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу, що підтверджується довідкою про готовність учасника конкурсу до брендування логотипами спеціального одягу виробничого персоналу, транспортних засобів спеціального призначення, контейнерів, що будуть задіяні на об’єкті конкурсу |
- Проведення організатором конкурсу зборів його учасників з метою надання роз’яснень щодо змісту конкурсної документації та внесення змін до неї
Учасник конкурсу має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій письмово звернутися за роз’ясненням щодо змісту конкурсної документації до організатора конкурсу.
Організатор конкурсу протягом трьох робочих днів з моменту отримання звернення про роз’яснення до закінчення строку подання конкурсних пропозицій надає письмове роз’яснення.
У разі надходження двох і більше звернень про надання роз’яснення щодо змісту конкурсної документації організатор конкурсу проводить збори його учасників з метою надання відповідних роз’яснень. Про місце, час та дату проведення зборів організатор конкурсу повідомляє учасників протягом трьох робочих днів.
Організатором конкурсу ведеться протокол зазначених зборів, який надсилається або надається усім учасникам зборів в день їх проведення.
Організатор конкурсу має право не пізніше ніж за сім календарних днів до закінчення строку подання конкурсних пропозицій внести зміни до конкурсної документації, про що протягом трьох робочих днів у письмовому вигляді повідомляє усіх учасників конкурсу, яким надіслано конкурсну документацію.
У разі несвоєчасного внесення змін до конкурсної документації або надання роз’яснень щодо її змісту організатор конкурсу продовжує строк подання конкурсних пропозицій не менш як на сім календарних днів, про що повідомляються учасники.
- Способи, місце та кінцевий строк подання конкурсних пропозицій
Конкурсна пропозиція надається конкурсній комісії через управління капітального та житлово- комунального господарства виконавчого комітету Самбрської міської ради, термін до 10 години 00 хвилин ……………. 2024 року, кабінет 37, м.Самбір пл.Ринок,1.
Організатор конкурсу має право прийняти до закінчення строку подання конкурсних пропозицій рішення щодо його продовження. Про своє рішення, а також зміну місця, дня та часу розкриття конвертів організатор конкурсу повинен повідомити всіх учасників конкурсу, які подали документи на його участь.
Учасник має право відкликати власну конкурсну пропозицію або внести до неї зміни до закінчення строку подання пропозиції.
Конкурсна пропозиція реєструється конкурсною комісією у журналі обліку.
Конкурсна комісія підтверджує надходження конкурсної пропозиції шляхом повідомлення учасника конкурсу про дату і час отримання конкурсної пропозиції та порядковий номер реєстрації пропозиції.
- Місце, дата та час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями
Розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями учасників відбудеться в управлінні капітального будівництва та житлово-комунального господарства Самбірської міської ради за адресою: м. Самбір пл. Ринок,1 каб.37, ……………. 2024 року о 14 годині 00 хвилин.
Розкриття конверта з конкурсною пропозицією може проводитися за відсутності учасника конкурсу або уповноваженої ним особи у разі його згоди.
Під час розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями конкурсна комісія перевіряє наявність та правильність оформлення документів, подання яких передбачено конкурсною документацією, а також оголошує інформацію про найменування та місцезнаходження кожного учасника конкурсу, критерії оцінки конкурсних пропозицій.
Під час розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія має право звернутися до учасників конкурсу за роз’ясненням щодо їх змісту, провести консультації з окремими учасниками
- Визнання конкурсу таким, що не відбувся.
За результатами розгляду конкурсних пропозицій конкурсна комісія відхиляє пропозиції з таких причин:
- учасник конкурсу не відповідає кваліфікаційним вимогам, передбаченим конкурсною документацією;
- конкурсна пропозиція не відповідає конкурсній документації;
- встановлення факту подання недостовірної інформації, яка впливає на прийняття рішення;
- учасник конкурсу перебуває у стані ліквідації, його визнано банкрутом або порушено провадження у справі про його банкрутство.
Конкурс визнається таким, що не відбувся, у разі:
- неподання конкурсних пропозицій;
- відхилення всіх конкурсних пропозицій.
У разі прийняття конкурсною комісією рішення про визнання конкурсу таким, що не відбувся, його організатор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів з дня його прийняття всіх учасників конкурсу та організовує протягом десяти календарних днів підготовку нового конкурсу.
- Конкурсні пропозиції, які не були відхилені оцінюються конкурсною комісією за критеріями, встановленими у конкурсній документації.
- Визначення переможця конкурсу та укладення договору.
Переможцем конкурсу визначається його учасник, що відповідає кваліфікаційним вимогам, може забезпечити надання послуг відповідної кількості та якості, конкурсна пропозиція якого визнана найкращою за результатами оцінки.
Перевага надається тому учасникові конкурсу, що подав конкурсній комісії проект або затверджену інвестиційну програму (програму капітальних витрат) розвитку підприємства, яка повинна включати заходи щодо впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів, а також інформацію про кількість відходів, залучених ним до повторного використання; кількість відходів, які використовуються як вторинна сировина; кількість відходів, які відправляються на захоронення, тощо.
Рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією на закритому засіданні у присутності не менш як половини її складу відкритим голосуванням простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується усіма членами комісії, що брали участь у голосуванні.
Організатор конкурсу протягом не більш як п’яти робочих днів з дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу, та зазначає строк, протягом якого виконавець має право надавати такі послуги, але не менш як п’ять років.
У разі коли в конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозицію не було відхилено, строк, на який він визначається виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на певній території населеного пункту, повинен становити 12 місяців, після чого організовується і проводиться новий конкурс.
З переможцем конкурсу протягом десяти календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів на певній території населеного пункту відповідно до типового договору.
- Розгляд спорів.
Спори, що виникають у зв’язку з проведенням конкурсу, розглядаються в установленому законодавством порядку.
Керуючий справами
виконавчого комітету Микола ПЕТРИК
|
Додаток 4
до рішення |
ПРИМІРНИЙ ДОГОВІР
між організатором конкурсу та суб’єктом господарювання на
здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів
р.
(найменування населеного пункту)
(найменування організатора конкурсу) в особі
(посада, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності)
,
що діє на підставі Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про місцеві державні адміністрації”, “Про управління відходами” (далі – замовник), з однієї сторони, і
(найменування суб’єкта господарювання, якого визначено виконавцем послуги)
в особі, ____________________________________________________________________________
(посада, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності)
що діє на підставі, __________________________________________________________________
(назва документа, дата і номер)
затвердженого
(найменування органу)
(далі – виконавець), з іншої сторони, відповідно до рішення (розпорядження) від №
(найменування організатора конкурсу)
уклали цей договір про таке.
Предмет договору
- Виконавець зобов’язується надавати послугу із збирання та перевезення побутових відходів (далі – послуга) відповідної якості згідно з графіком на території
(найменування відповідного населеного пункту чи його частини,
визначеної об’єктом конкурсу)
та відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, затверджених
(дата та номер акта про затвердження правил благоустрою)
з урахуванням регіонального та місцевого планів управління відходами, затверджених _
(дата та номер акта про затвердження регіонального та
місцевого планів управління відходами) а замовник зобов’язується виконати обов’язки, передбачені цим договором.
- Характеристика об’єкта конкурсу:
(вид (види) побутових відходів, затверджені органом місцевого самоврядування норми надання
;
послуги з управління побутовими відходами, обсяг збирання та перевезення побутових відходів)
(розміри та межі певної території, на якій здійснюватиметься збирання
;
та перевезення побутових відходів)
- характеристика об’єктів утворення побутових відходів за джерелами їх утворення:
(багатоквартирні житлові будинки: загальна кількість та їх місцезнаходження, кількість мешканців;
;
наявність, кількість, місцезнаходження контейнерних майданчиків; наявність, кількість, місцезнаходження, вид,
об’єм і належність контейнерів)
(одноквартирні житлові будинки: загальна кількість та їх місцезнаходження, кількість мешканців;
;
наявність, кількість, місцезнаходження контейнерних майданчиків; наявність, кількість, місцезнаходження, вид,
об’єм і належність контейнерів)
5
(підприємства, установи та організації: загальна кількість, перелік та їх місцезнаходження, кількість, вид, об’єм,
місцезнаходження та належність контейнерів)
4);
(місцезнаходження об’єктів управління побутовими відходами (об’єкти відновлення та видалення
відходів, об’єкти поводження з небезпечними відходами у складі побутових відходів тощо), куди
необхідно перевозити відповідний вид побутових відходів згідно
з правилами благоустрою населеного пункту, регіональними та місцевими планами управління
відходами)
- .
(система надання послуги за відповідним видом побутових відходів (безконтейнерна система;
контейнерна система; пункт роздільного збирання (зокрема мобільний);
за заявкою)
Надання послуги за видами побутових відходів
- Виконавець надає послугу з управління
(змішаними, роздільно зібраними,
побутовими відходами.
великогабаритними, ремонтними)
- Послуга надається виконавцем за системами (необхідне зазначити у таблиці для кожного виду побутових відходів):
Вид побутових відходів | Контейнерна система | Безконтейнерна система | Пункт роздільного збирання (зокрема мобільний) | За заявкою |
|
||||
|
відходи, у тому числі
(заповнюється за
наявності):
паперу, картону
скла
пластику
деревини
текстилю
металу
упаковки
біовідходи
відходи зелених
насаджень
відходи електричного та
електронного
обладнання
відходи батарей та
акумуляторів
небезпечні відходи у
складі побутових
- Великогабаритні
відходи
- Ремонтні відходи
- Під час збирання побутових відходів за контейнерною системою використовуються технічно справні контейнери:
Вид побутових відходів | Кількість контейнерів, одиниць | Місткість контейнера, куб. метрів | Власник контейнера |
|
х | х | х |
тому числі (заповнюється за наявності):
паперу, картону
скла
пластику
деревини
текстилю
упаковки
біовідходи
металу
відходи електричного та
електронного обладнання
відходи батарей та акумуляторів
небезпечні відходи у складі побутових
- Великогабаритні відходи
- Ремонтні відходи
- Графік та контакти для замовлення перевезення побутових відходів: за контейнерною або безконтейнерною системою, з пунктів роздільного збирання (зокрема мобільного), за заявкою:
Вид побутових відходів | Графік та час перевезення зібраних побутових відходів | Адреса пункту роздільного збирання (зокрема мобільного) | Контактна інформація для замовлення перевезення побутових відходів за заявкою |
|
з
до (дні тижня, дні місяця, щодня тощо) з |
х | х |
відходи, у тому числі (заповнюється за наявності):
паперу, картону |
до
(дні тижня, дні місяця, щодня тощо) з до |
Вид побутових відходів | Графік та час перевезення зібраних побутових відходів | Адреса пункту роздільного збирання (зокрема мобільного) | Контактна інформація для замовлення перевезення побутових відходів за заявкою |
упаковки | (дні тижня, щодня тощо) з | дні | місяця, |
до | |||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
біовідходи | з | ||
до | |||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
відходи зелених | з | ||
насаджень | до | ||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
відходи електричного | з | ||
та електронного | до | ||
обладнання | |||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
відходи батарей та | з | ||
акумуляторів | до | ||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
небезпечні відходи у | з | ||
складі побутових | до | ||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
3. Великогабаритні | з | ||
відходи | до | ||
(дні тижня, щодня тощо) | дні | місяця, | |
4. Ремонтні відходи | з | ||
до | |||
(дні тижня, дні місяця, щодня тощо)
Вимоги до якості послуги
- Критеріями якості надання послуги є дотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів, дотримання правил надання послуги з управління побутовими відходами та інших вимог законодавства.
Права та обов’язки замовника і виконавця
- Замовник має право:
- вимагати від виконавця забезпечення безперервного надання послуги відповідної якості та згідно з графіком збирання та перевезення побутових відходів, а також вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, правил надання послуги з управління побутовими відходами, умов цього договору, місцевих нормативно-правових актів замовника;
- одержувати достовірну та своєчасну інформацію про послуги, які надаються виконавцем на території, визначеній цим договором;
- вимагати від виконавця подання інформації про облік відходів, облік операцій з управління відходами та подання звітності відповідно до Закону України “Про управління відходами”;
- змінювати обсяг надання послуги за цим договором під час зміни у системі управління побутовими відходами;
- отримувати від виконавця інформацію про споживачів послуги, що мають пільги, передбачені законодавчими актами для окремих категорій населення, облік стану оплати та заборгованості, претензійно-позовну роботу з боржниками та інформаційні заходи щодо дотримання споживачами вимог нормативних документів у сфері управління побутовими відходами.
- Замовник зобов’язується:
- погоджувати графіки збирання та перевезення побутових відходів, розроблений виконавцем відповідно до встановлених вимог;
- приймати в установленому порядку рішення щодо встановлення чи зміну середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами та тарифів на збирання та перевезення побутових відходів у розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат відповідно до розрахунків, поданих виконавцем;
- затверджувати норми надання послуги з управління побутовими відходами, визначені в установленому порядку;
- забезпечувати виконавця інформацією стосовно дії місцевих нормативно-правових актів про відходи, повідомляти про зміни до них;
- розглядати звернення виконавця з приводу надання послуги та виконання умов цього договору;
- здійснювати відповідно до законодавства самоврядний контроль щодо порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
- Виконавець має право:
- подавати замовнику розрахунки економічно обґрунтованих витрат на збирання та перевезення побутових відходів для подальшого встановлення чи зміни середньозваженого тарифу на послугу з управління побутовими відходами та тарифів на збирання та перевезення побутових відходів, зокрема у разі зміни обсягу надання послуги за цим договором під час зміни у системі управління побутовими відходами;
- розробити норми надання послуги та подати їх на затвердження замовнику;
- повідомляти замовнику про неналежний стан проїзної частини автомобільних доріг чи вулиць, рух якими пов’язаний з виконанням договору;
- подавати замовнику пропозиції щодо зміни схем руху та режиму роботи транспортних засобів спеціального призначення на наявних маршрутах;
- вносити пропозиції замовнику щодо функціонування системи управління побутовими відходами;
- звертатись до замовника щодо здійснення ним самоврядного контролю в частині порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.
- Виконавець зобов’язується:
- надавати послуги відповідно до вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, правил надання послуги з управління побутовими відходами, умов цього договору, місцевих нормативно-правових актів замовника та погодженого замовником графіка надання послуги;
- укладати договори із суб’єктами господарювання на виконання окремих операцій з відновлення та видалення побутових відходів відповідно до правил благоустрою території населеного пункту з урахуванням регіонального та місцевого планів управління відходами;
- укладати договори із споживачами про надання послуги з управління побутовими відходами;
- розробити графік збирання та перевезення побутових відходів та погодити його із замовником;
- утримувати та випускати на маршрут спеціально обладнані транспортні засоби у належному технічному і санітарному стані;
- забезпечувати допуск до надання послуги працівників, що пройшли медичний огляд в установленому порядку, та дотримання ними вимог законодавства про дорожній рух;
- здійснювати надання послуги за зверненням замовника у разі проведення публічних заходів;
- подавати замовнику інформацію про облік відходів, облік операцій з управління відходами та подання звітності відповідно до Закону України “Про управління відходами”.
Ціна та порядок оплати послуги
- Згідно з рішенням
(назва органу місцевого самоврядування)
від 20__ р. № тариф на послугу становить:
Вид побутових відходів | Тариф на послугу за видами побутових відходів, гривень за 1 куб. метр чи гривень за 1 тонну |
- Змішані відходи
- Роздільно зібрані відходи, у тому числі х
(заповнюється за наявності):
паперу, картону
скла
пластику
деревини
текстилю
металу
упаковки
біовідходи
Вид побутових відходів
|
Тариф на послугу за видами побутових відходів, гривень за 1 куб. метр чи гривень за 1 тонну |
відходи зелених насаджень
відходи електричного та електронного
обладнання
відходи батарей та акумуляторів
небезпечні відходи у складі побутових
- Великогабаритні відходи
- Ремонтні відходи
Відповідальність сторін за порушення договору
- За невиконання або неналежне виконання умов цього договору сторони несуть відповідальність згідно із законодавством.
Порядок і умови внесення змін до договору
- Внесення змін до цього договору здійснюється шляхом укладення сторонами додаткової угоди, якщо інше не передбачено договором.
- У разі зміни тарифів протягом строку дії договору нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до договору.
Форс-мажорні обставини
- Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або часткове невиконання зобов’язань за цим договором, якщо таке невиконання є наслідком форс-мажорних обставин.
- Форс-мажорними обставинами є надзвичайні та невідворотні обставини, які виникли в результаті не передбачених сторонами подій, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору, обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, зокрема пожежі, землетруси, повені, зсуви, вибухи, війна або військові дії, страйк, блокада. Доказом настання форс-мажорних обставин є документ Торгово- промислової палати або іншого компетентного органу.
Строк дії договору, порядок і умови продовження
його дії та розірвання
- Договір набирає чинності з дати його укладення та діє до .
Договір може бути достроково розірвано за згодою сторін.
- У разі недотримання графіка збирання та перевезення побутових відходів (за винятком наслідків форс-мажорних обставин), погодженого з органом місцевого самоврядування, невиконання вимог законодавства про відходи, санітарних норм і правил, правил надання послуги з управління побутовими відходами, місцевих нормативно-правових актів замовника договір може бути достроково розірвано у судовому порядку.
- Дія договору припиняється у разі, коли:
закінчився строк, на який його укладено;
виконавець протягом п’яти робочих днів з моменту набрання чинності цим договором не розпочав надавати послугу на всіх об’єктах утворення побутових відходів, зазначених у пункті 4 цього договору.
Дія договору припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Прикінцеві положення
- Спори та розбіжності за договором між сторонами, якщо вони не будуть узгоджені шляхом переговорів між сторонами, вирішуються в судовому порядку.
- Договір складений у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу. Один примірник зберігається у замовника, другий у виконавця.
Місцезнаходження та банківські реквізити сторін
Замовник |
Учасник |
|
________________________________ | ____________________________________ | |
(найменування / П.І.Б) | (найменування / П.І.Б) | |
________________________________ | ||
(ідентифікаційний код / ідентифікаційний номер) | (ідентифікаційний код / ідентифікаційний номер) | |
________________________________ | ||
(місцезнаходження / місце проживання) (телефон) | (місцезнаходження / місце проживання) (телефон) | |
________________________________ | ||
(телефон) (телефакс) | (телефон) (телефакс) | |
________________________________ | ||
(рахунок у Державному казначействі або у банку) | (рахунок у Державному казначействі або у банку) | |
________________________________
(підпис) |
_________________________________
(підпис) |
М.П. М.П.
Додаток 4
Голові конкурсної комісії
___________________________________________
___________________________________________ ___________________________________________
(найменування юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) фізичної особи підприємця)
___________________________________________
(місцезнаходження суб’єкта господарювання)
ЄДРПОУ або РНОКПП________________________
Тел.: _____________________________________
e-mail:____________________________________
Заява
______________________________________________________________________
(найменування учасника конкурсу)
_____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________
згоден взяти участь в конкурсі на здійснення операцій із збирання та перевезення побутових відходів на територіях _________________________ конкурсної документації
(номер та назва об’єкта конкурсу)
на умовах, визначених організатором конкурсу згідно з конкурсною документацією.
До заяви додаються такі документи:
_________________ ______________ __________________________
Посада (підпис) Ім’я ПРІЗВИЩЕ
М.П.
(за наявності)
«_____» ___________ 202__ р.
Додаток 4
до конкурсної документації
Запропоновані тарифи на збирання та перевезення
побутових відходів
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(найменування суб’єкта господарювання)
на території Самбірської територіальної громади ї згідне надавати послуги з вивезення побутових відходів за такими тарифами:
№ з/п | Вид побутових відходів | Тариф на послугу з збирання та перевезення побутових відходів (включно з тарифом на захоронення)грн/тонну з ПДВ | ||
населення | бюджетні споживачі | інші споживачі | ||
1. | Побутові відходи | |||
2. | Великогабаритні | |||
3. | Ремонтні |
Вартість послуги з збирання та перевезення побутових відходів для населення становитиме ____________ грн/людину в місяць
_____________________ ____________________ ___________
Посада Ім’я ПРІЗВИЩЕ (підпис)
М.П.