Що потрібно для отримання компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО
Змінами до постанови Кабінету Міністрів України №1413 від 29 грудня 2023 року передбачено, що компенсація надається фізичним особам – громадянам України, які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину, і безоплатно розміщували у своїх житлових приміщеннях зазначених у Порядку внутрішньо переміщених осіб, крім осіб, з якими вони повʼязані родинними відносинами, споріднення яких засноване на шлюбі та кровному родстві (чоловік, дружина, батько, мати, діти, онуки, в тому числі повнолітні), для покриття витрат, повʼязаних з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб.
Інформування про факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги та відсутність родинних зв’язків у внутрішньо переміщених осіб покладається на заявника – власника домогосподарства, що підтверджується його підписом в заяві про отримання компенсації та повідомленні про розміщення ВПО.
Відповідно до частини другої статті 3 Сімейного кодексу України сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Дитина належить до своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Таким чином, зважаючи на положення Сімейного кодексу в даному випадку, «син», «донька» є членом родини власника домогосподарства, по відношенню до «онуків» власник домогосподарства зобов’язаний забезпечити їх утримання, і тільки за розміщення «невістки» власник домогосподарства може отримати компенсацію.
Для звернення на отримання компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО потрібно подати наступні документи:
- копія паспорта, ідентифікаційного коду власника житла;
- копія документа про право власності на житло (з оригіналом);
- реквізити банківського рахунку заявника;
- копії паспортів, кодів, свідоцтва про народження ВПО;
- копія довідок про взяття на облік ВПО.
Власник для отримання компенсації про тимчасове розміщення ВПО може звернутися в органи управління соціального захисту населення з 1 по 5 число поточного місяця.
Одночасно з наданими роз’ясненнями, наголошуємо на необхідності забезпечення на рівні суб’єктів прийняття рішень про призначення компенсацій, забезпечувати неухильне дотримання умов Порядку та посилити контроль за недопущенням у наданні недостовірних даних щодо фактичного розміщення та кількості внутрішньо переміщених осіб.