Незаконне використання земельних ділянок (самовільне зайняття) – злочин
Земля є одним з найбільших соціальних благ. Через це всім, і усі часи, хотілося мати якомога більше землі у своїй власності та розпоряджатися нею на власний розсуд. Незаконне використання земельних ділянок в Україні вже давно стало звичним, а навіть масовим явищем. Людей спонукала і спонукає жадоба на незаконні дії для отримання земельних ділянок, у тому числі до самовільного зайняття земельних ділянок та будівництва на них. Земельну ділянку було простіше і вигідніше самовільно зайняти і тривалий час безоплатно використовувати, ніж оформляти права на неї. Не виняток і наше місто, де зафіксовано не один випадок «бездокументального» використання землі. Але землю можна і треба повертати від незаконних власників. Ще зовсім недавно експерти пов’язували настання подібних проявів «зухвальства» із недосконалістю чинного законодавства.
За позовом Самбірської міської ради Самбірський міськрайонний суд ухвалив судове рішення, яким зобов’язав громадянина м. Самбора повернути в комунальну власність міської ради самовільно зайняту земельну ділянку загального користування, привести її у попередній стан та здійснити благоустрій. Це приклад з судової практики у нашому місті, який зобов’язує громадян повернути у комунальну власність незаконно привласнену земельну ділянку.
Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво є проявом свавілля, умисного нехтування норм законодавства, що регулюють порядок набуття земельних ділянок у власність та користування. Особа при цьому самовільно, тобто без жодних правових підстав, займає земельну ділянку і протиправно її використовує, чим грубо порушує гарантоване Конституцією та закріплене в Цивільному і Земельному кодексах України право власності, право користування (оренди) та порядок набуття таких прав.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним.
Згідно статті 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім цього, за самовільне захоплення земельної ділянки передбачена кримінальна відповідальність в порядку статті 197-1 Кримінального кодексу України, а саме передбачене покарання: штраф від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців; обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років; штраф від трьохсот до п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років; позбавленням волі на строк від одного до трьох років.
Щоб справи не доходили до суду, дотримуйтесь установленого порядку щодо передачі (надання) земельних ділянок, оскільки підставою для передачі громадянам та юридичним особам земельних ділянок державної або комунальної власності є лише відповідне рішення уповноваженого на це органу.
Відділ з питань інформаційної політики та
зв’язків з громадськістю,
юридичний відділ