Сутність, значення і місце лісової промисловості в господарстві держави
Лісова промисловість – одна з найстаріших галузей, яка, займаючись заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини, виробляє конструкційні матеріали: круглий ліс, вироби з дерева, меблі, целюлозу, папір, картон та інше.
Значення лісопромислового комплексу в економіці України визначається тим, що в сучасних умовах немає такої сфери господарства, де деревина і продукція її переробки не відігравали б істотної ролі. Основний продукт лісу — деревина, яка використовується переважно для виробництва засобів виробництва, зокрема предметів праці (круглий ліс, пиломатеріали, фанера, деревні плити, метиловий спирт тощо) і предметів споживання (меблі, папір, оцтова кислота). Продукція лісопромислового комплексу використовується в машинобудуванні, легкій промисловості, на транспорті, у зв’язку, в будівництві. Водночас лісопромисловий комплекс отримує від інших галузей лаки, фарби, соду, натрій, відбілюючі хімікати (виготовлення паперу), автомашини, трактори, верстати (заготівля та обробка деревини). Ліси є важливим акумулятором живої речовини. Вони утримують в біосфері ряд хімічних елементів і воду, активно взаємодіють з тропосферою, визначають рівень кисневого та вуглецевого балансу. Поряд з цим ліси дають продовольчі ресурси (дикі плоди та ягоди, гриби, березовий сік тощо), кормові і лікарські рослини, мають санітарне, рекреаційне і екологічне значення. Вони створюють сприятливе середовище для розвитку бджільництва та мисливства.
На основі переробки лісу та інших рослинних ресурсів, а також вторинної сировини у нас створена целюлозно-паперова промисловість.
Львівська обласна державна адміністрація сформувала рейтинг деревообробних підприємств Львівщини за основними показниками: кількість найманих працівників, податкове навантаження, ефективність виробництва, середня заробітна плата, глибина переробки деревини.
За інформацією департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації зазначений рейтинг буде використовуватися для відповідного організаційно-матеріального заохочення і стимулювання провідних деревообробників області. Механізми організаційно-матеріального заохочення будуть напрацьовуватися надалі департаментом економічної політики спільно з Асоціацією деревообробників та лісозаготівельників Львівщини та Радою лісового сектора.
Надія Петрик,
начальник відділу з питань праці
управління економіки