№2. Про затвердження регламенту Самбірської міської ради
Самбірська міська рада
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
I сесія VII демократичного скликання
Р І Ш Е Н Н Я
від 12 листопада 2015 року № 2
Про затвердження регламенту Самбірської міської ради
Відповідно до статей 140, 141 Конституції України, пункту 1 частини першої статті 26, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Самбірська міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити Регламент Самбірської міської ради згідно з додатком.
- Рішення Самбірської міської Ради від 23 листопада 2010 року № 2 «Про затвердження регламенту» вважати таким, що втратило чинність.
- Секретаріату ради оприлюднити дане рішення в газеті „Новини Самбора” та на сайті Самбірської міської Ради.
Міський голова Юрій Гамар
Регламент Самбірської міської ради
РОЗДІЛ І. Загальні положення
Стаття 1. Правові засади діяльності Ради
- Самбірська міська рада (надалі – Рада) – представницький орган місцевого самоврядування, який наділений правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення та здійснювати в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України “Про місцеве самоврядування в Україні“, “Про статус депутатів місцевих рад“, іншими чинними нормативно-правовими актами та цим Регламентом.
- Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та способом, передбаченим Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
- Порядок діяльності Самбірської міської Ради, її органів і посадових осіб визначається Конституцією України, чинним законодавством України, Статутом територіальної громади міста Самбора та Регламентом Самбірської міської Ради (далі – Регламент).
- Цей Регламент встановлює порядок діяльності, основні правила і процедури роботи Ради, її органів і посадових осіб, у тому числі порядок скликання сесії Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії, порядок організації роботи постійних комісій та тимчасових комісій. Регламент Ради затверджується не пізніше як на пленарному засіданні другої сесії Ради нового скликання.
- Рада є органом місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Самбора та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні” та іншими законодавчими актами України.
- Засідання Ради ведуться українською мовою. У разі, якщо промовець є іноземцем, або особою без громадянства і не володіє державною українською мовою, йому надається право виступати іншою мовою із забезпеченням перекладу його виступу українською мовою.
- Рада та її виконавчий комітет працюють в приміщенні Ратуші (м.Самбір, пл.Ринок, 1) та інших приміщеннях, в яких розміщені структурні підрозділи виконавчого комітету Ради. На Ратуші та на інших будинках, де розташовані структурні підрозділи Ради, піднімається Державний Прапор України. Одночасно, над центральним входом у Ратушу повинен бути розміщений герб міста Самбора. Під час пленарних засідань Ради в залі засідань, де вона проходить, розміщується прапор міста Самбора.
- Рада, міський голова, виконавчий комітет Ради діють за принципом розподілу повноважень у порядку та в межах, визначених законами, зазначеними в частині 1 цієї статті.
- Повноваження Ради не можуть бути передані іншим органам місцевого самоврядування і посадовим особам, крім випадків і у порядку, передбачених чинним законодавством.
- Рішення Ради, розпорядження міського голови, рішення виконавчого комітету Ради, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов’язковими до виконання на території міста Самбора всіма громадянами, які постійно або тимчасово проживають на території міста Самбора, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами й організаціями, посадовими особами, органами виконавчої влади.
- Організаційне, документальне, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Ради, її органів, депутатських фракцій, депутатів, здійснює Секретаріат Ради (далі — Секретаріат). Секретаріат Ради діє на основі Положення про Секретаріат Ради, яке затверджується Радою.
Стаття 2. Основні терміни, використані у цьому Регламенті
Основні терміни використані в цьому Регламенті мають таке значення:
– загальний склад Ради – кількісний склад депутатів Ради, визначений відповідно до закону;
– територіальна громада — усі мешканці міста – громадяни України, які на законних підставах проживають на території міста та зареєстровані у встановленому законом порядку;
– правомочний склад Ради — кількість депутатів, обраних до Ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, яка становить не менше як дві третини від загального складу Ради;
– виконавчі органи Ради — органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються Радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами;
– посадова особа місцевого самоврядування — особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету;
– делеговані повноваження — повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом;
– право комунальної власності — право територіальної громади міста володіти, доцільно, економно та ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування;
– місцевий бюджет — план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень міста;
– бюджет розвитку — доходи і видатки місцевого бюджету, які утворюються і використовуються для реалізації програм соціально-економічного розвитку, зміцнення матеріально-фінансової бази;
– самооподаткування — форма залучення на добровільній основі за рішенням зборів громадян міста за місцем проживання коштів для фінансування разових цільових заходів соціально-побутового характеру;
– загальні збори – зібрання всіх чи частини жителів села (сіл), селища, міста для вирішення питань місцевого значення.
Стаття 3. Основні принципи діяльності Ради
- Діяльність Ради здійснюється на принципах:
1) народовладдя;
2) законності;
3) гласності;
4) колегіальності;
5) поєднання місцевих і державних інтересів;
6) виборності;
7) правової, організаційної і матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених законодавством України;
8) підзвітності і відповідальності перед територіальною громадою м. Самбора її органів та посадових осіб;
9) державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування;
10) судового захисту прав місцевого самоврядування.
Стаття 4. Повноваження Ради
- Рада правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, іншими законами та цим Регламентом до її відання.
- Виключно на пленарних засіданнях Ради вирішуються такі питання:
1) затвердження Регламенту Ради;
2) утворення і ліквідація постійних та інших комісій Ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій;
3) утворення виконавчого комітету Ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск;
4) обрання на посаду та звільнення з посади секретаря Ради у порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
5) затвердження за пропозицією міського голови структури виконавчих органів Ради, загальної чисельності апарату Ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання;
6) утворення за поданням міського голови інших виконавчих органів Ради;
7) затвердження плану роботи Ради та заслуховування звіту про його виконання з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;
8) заснування засобів масової інформації Ради, призначення і звільнення їх керівників;
9) заслуховування звіту міського голови про діяльність виконавчих органів Ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної Ради;
10) прийняття рішення про недовіру міському голові;
11) заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів Ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує;
12) заслуховування повідомлень депутатів про роботу в Раді, виконання ними доручень Ради;
13) розгляд запитів депутатів, прийняття рішень по запитах;
14) прийняття рішень щодо дострокового припинення повноважень депутата Ради в порядку, встановленому законом;
15) скасування актів виконавчих органів Ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням Ради, прийнятим у межах її повноважень;
16) прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень міського голови у випадках, передбачених цим Законом;
17) прийняття рішення про проведення місцевого референдуму;
18) прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та міського голови;
19) прийняття рішень про наділення органів самоорганізації населення окремими власними повноваженнями органів місцевого самоврядування, а також про передачу коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення;
20) прийняття рішень про об’єднання в асоціації або вступ до асоціацій, інших форм добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування та про вихід з них;
21) затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;
22) затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету;
23) встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;
24) утворення цільових фондів, затвердження положень про ці фонди;
25) прийняття рішень щодо здійснення місцевих запозичень;
26) прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету;
27) прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах, а також земельному податку;
28) встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності територіальної громади міста, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;
29) прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об’єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об’єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об’єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади;
30) прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності міської громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення;
31) створення у разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб’єктами комунальної власності спільних проектів або спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій, визначення повноважень цих органів (служб);
32) вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями;
33) прийняття рішень щодо надання згоди на організацію співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста, у формах, визначених Законом України “Про співробітництво територіальних громад”, щодо схвалення проекту договору про співробітництво та інших рішень, пов’язаних із здійсненням відповідно до зазначеного Закону співробітництва територіальних громад;
34) заслуховування звітів, пов’язаних із здійсненням відповідно до Закону України “Про співробітництво територіальних громад” співробітництва територіальних громад, суб’єктом якого є територіальна громада села, селища, міста;
35) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
36) затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України;
37) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
38) прийняття рішень про організацію територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів щодо оголошення природних та інших об’єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам’ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами “сезону тиші” з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу;
39) надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території міста нових об’єктів, у тому числі місць чи об’єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію;
40) створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги;
41) заслуховування інформації прокурорів та керівників органів внутрішніх справ про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності на території міста Самбора;
42) прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами;
43) затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації;
44) затвердження договорів, укладених міським головою від імені Ради, з питань, віднесених до її виключної компетенції;
45) встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
46) прийняття у межах, визначених законом, рішень з питань боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;
47) визначення територій, на яких можуть проводитися потенційно небезпечні заходи в умовах присутності цивільного населення за участю особового складу Збройних Сил України, інших військових формувань та правоохоронних органів з використанням озброєння і військової техніки;
48) прийняття рішень, пов’язаних із створенням спеціальних вільних та інших зон, змінами в статусі цих зон, внесення до відповідних органів пропозицій з цих питань; надання згоди на створення таких зон за ініціативою Президента України або Кабінету Міністрів України;
49) прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
50) затвердження Статуту територіальної громади міста;
51) затвердження відповідно до закону Положення про зміст, опис та порядок використання символіки територіальної громади;
52) прийняття рішень щодо виконання положень Закону України “Про засади державної мовної політики”;
53) надання згоди на передачу об’єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об’єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об’єктів державної власності;
54) створення відповідно до законодавства комунальної аварійно-рятувальної служби;
55) затвердження відповідно до закону Положення про помічника-консультанта депутата Ради та опису посвідчення помічника-консультанта депутата Ради.
56) вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства;
57) визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами;
58) затвердження порядку переміщення на штрафні майданчики транспортних засобів, припаркованих не у спеціально відведених місцях для паркування транспортних засобів.
59) розробка, затвердження і виконання місцевого бюджету згідно з законом про бюджетну систему.
60) інші повноваження, передбачені чинним законодавством України.
Стаття 5. Відкритість і гласність роботи Ради
- Пленарні засідання Ради, засідання постійних комісій та інших органів Ради, крім випадків, встановлених законами України та цим Регламентом, є відкритими.
- Відкритість засідань Ради забезпечується шляхом вільного доступу представників засобів масової інформації (надалі — ЗМІ), присутніх запрошених осіб, почесних гостей і членів територіальної громади м. Самбора у встановленому цим Регламентом порядку.
- Пленарні засідання Ради, засідання постійних комісій та інших органів Ради проводяться гласно, крім випадків передбачених чинним законодавством, що забезпечується шляхом проведення у залі засідань фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням відповідних технічних засобів, а також транслюванням засідань у мережі Інтернет, транслюванням засідань через гучномовці за межі приміщення Ради, офіційного оприлюднення рішень Ради шляхом обов’язкового розміщення на офіційному веб-порталі Ради, та шляхом публікацій в офіційному друкованому виданні Самбірської Ради — газеті “Новини Самбора” або в іншому друкованому ЗМІ, визначеному відповідним рішенням Ради. Порядок офіційного оприлюднення рішень Ради може встановлюватись окремим положенням, прийнятим Радою у порядку, встановленому цим Регламентом.
- Відкритість та гласність роботи Ради забезпечується завчасним оприлюдненням проектів рішень Ради з метою їх громадського обговорення та внесення пропозицій, крім інформації, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, яка може поширюватися у визначеною ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов.
- Представники ЗМІ можуть бути акредитовані на певний термін або на весь термін роботи поточної сесії Ради при Секретаріаті Ради в порядку, визначеному Положенням, яке затверджується міським головою. Відмова в акредитації повинна бути вмотивована. Акредитованим представникам ЗМІ Секретаріат Ради надає матеріали, які поширюються серед депутатів, за винятком призначених для закритих засідань (закритого розгляду окремих питань) порядку денного. У разі порушення акредитованим представником ЗМІ законодавства про інформацію або цього Регламенту його позбавляють акредитації у порядку, визначеному Положенням.
- Головуючий на пленарному засіданні повідомляє про запрошених осіб, почесних гостей та присутніх членів територіальної громади м. Самбір.
- Місця для запрошених осіб, почесних гостей та присутніх членів територіальної громади м. Самбір визначає Секретаріат Ради.
- Право члена територіальної громади м. Самбір бути присутнім на пленарному засіданні може бути обмежене лише за відсутності вільних місць або відповідно до законодавства України в інтересах нерозголошення конфіденційної інформації про особу, державної чи іншої таємниці, що охороняється законами України.
- Місця для депутатів Ради відводяться у залі засідань окремо від місць для інших осіб, присутніх на засіданнях, і не можуть бути зайняті іншими особами. Під час засідання Ради особи, які не є депутатами (за винятком спеціально уповноважених працівників), не повинні заходити у частину сесійної зали, що призначена для розміщення депутатів.
- Запрошені особи, що присутні на пленарному засіданні Ради та її органів, мають утримуватися від публічних проявів свого ставлення до того, що відбувається на засіданні, крім виступів у встановленому порядку, від поширення в залі матеріалів, що не стосуються питань порядку денного і не порушувати правила ведення пленарного засідання, передбачені цим Регламентом. У випадку недотримання вищезазначених правил такі особи за вказівкою головуючого на засіданні або за рішенням більшості від присутніх на сесії депутатів можуть бути видалені з приміщення, де проходить засідання.
Стаття 6. Присутність та запрошення на пленарне засідання Ради
- Персональні робочі місця в залі засідань сесії міської ради відводяться для учасників засідання: Самбірського міського голови, секретаря міської ради, депутатів міської ради.
Персональні робочі місця відводяться також для першого заступника та заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету міської ради, працівників підрозділів виконавчого комітету міської ради.
Персональні робочі місця передбачаються також для запрошених: представників Самбірської міжрайонної прокуратури, інших правоохоронних органів міста. Також передбачаються місця для інших осіб, що мають право бути присутніми згідно з чинним законодавством.
- На пленарні засідання Ради можуть бути запрошені особи, присутність яких необхідна для розгляду питань порядку денного, а також особи, запрошені міським головою, секретарем Ради, депутатом, постійною комісією чи тимчасовою контрольною комісією Ради.
- Заявки для оформлення дозволу на присутність осіб, запрошених депутатом Ради, постійними чи тимчасовими контрольними комісіями Ради, подаються ними секретарю Ради не раніше як за 48 годин до початку проведення пленарного засідання для опрацювання. У день засідання дозвіл на присутність запрошених осіб, не включених до списку запрошених, надається міським головою, секретарем Ради або за процедурним рішенням сесії, прийнятою одною третиною депутатів складу Ради.
Стаття 7. Закриті засідання Ради
- У разі необхідності Рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання сесії Ради або про закритий розгляд окремих питань порядку денного сесії Ради, крім питань, пов’язаних з управлінням комунального майна, земельних питань та питань бюджету.
- Закрите засідання (закритий розгляд окремих питань порядку денного) проводиться згідно з рішенням Ради про проведення закритого засідання (закритого розгляду окремих питань порядку денного).
- На закритому засіданні сесії Ради (закритому розгляді окремих питань порядку денного) мають право бути присутніми міський голова, депутати Ради, посадові особи Ради, а також особи, присутність яких визнана міською радою необхідною. Головуючий на закритому засіданні (при закритому розгляді окремих питань порядку денного) повідомляє депутатам Ради посади та прізвища запрошених осіб.
- Під час проведення закритих пленарних засідань Ради (закритого розгляду окремих питань порядку денного) забороняється ведення всіх видів трансляції та аудіо-, відеозапис у залі засідань (крім протокольного, що проводиться працівниками Секретаріату Ради).
- Прийняття рішень та підготовка протоколу закритого пленарного засідання Ради здійснюється в порядку, встановленому окремим рішенням Ради у межах чинного законодавства України.
РОЗДІЛ ІІ. Депутати Ради, посадові особи і органи Ради
Стаття 8. Повноваження депутата Ради
- Депутат Ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до Ради відповідно до Закону України “Про місцеві вибори”.
- Повноваження депутата починаються з дня відкриття першої сесії Ради з часу офіційного оголошення підсумків виборів міською територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім передбачених законом випадків.
- Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються чинним законодавством України.
Стаття 9. Права депутата в Раді та в її органах
- Депутат Ради наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності Ради та її органів.
- Депутат Ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях Ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат Ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень.
- Кожен депутат у Раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос. Депутат, який не входить до складу відповідного органу Ради, може брати участь в його роботі з правом дорадчого голосу.
- Депутат Ради має право:
1) обирати та бути обраним до органів Ради;
2) офіційно представляти виборців у Раді та її органах;
3) пропонувати питання для розгляду їх Радою та її органами;
4) вносити пропозиції і зауваження до порядку денного пленарних засідань Ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті;
5) вносити на розгляд Ради та її органів пропозиції з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю;
6) вносити на розгляд Ради та її органів проекти рішень з питань, що належать дойого компетенції, поправки до них;
7) висловлюватися щодо персонального складу утворюваних Радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються Радою;
8) порушувати питання про недовіру міському голові, розпуск органів, утворених Радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування;
9) брати участь у дебатах, звертатися із запитами, ставити запитання доповідачам, співдоповідачам, головуючому на пленарному засіданні Ради;
10) вносити пропозиції про заслуховування на пленарному засіданні Ради звіту чи інформації будь-якого органу або посадової особи, підзвітних чи підконтрольних раді, а також з питань, що віднесені до компетенції Ради, інших органів і посадових осіб, які діють на її території;
11) порушувати в Раді та її органах питання про необхідність перевірки роботи підзвітних та підконтрольних Раді органів, підприємств, установ, організацій;
12) виступати з обґрунтуванням своїх пропозицій та з мотивів голосування, давати довідки;
13) ознайомлюватися з текстами виступів у протоколах засідань Ради та її органів;
14) оголошувати на засіданнях Ради та її органів тексти звернень, заяв, пропозицій громадян або їх об’єднань, якщо вони мають суспільне значення;
15) об’єднуватися з іншими депутатами Ради в депутатські групи, фракції, які діють відповідно до цього Регламенту.
- Депутат Ради може передати головуючому тексти свого невиголошеного виступу, пропозицій і зауважень з обговорюваного питання для включення до протоколу засідання Ради або її органу, в якому він бере участь.
- Сесійні та позасесійні форми роботи депутата у Раді та її органах визначаються чинним законодавством України.
Стаття 10. Обов’язки депутата в Раді та в її органах
- Депутат Ради зобов’язаний:
1) дотримуватись Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, Регламенту Ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності Ради та її органів, дотримуватись цього Регламенту та порядку денного пленарного засідання Ради;
2) персонально реєструватись на кожному засіданні, брати участь у роботі Ради, постійних комісій Ради та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень;
3) виконувати доручення Ради, її органів, міського голови, інформувати їх про виконання доручень.
Стаття 11. Помічники-консультанти депутата Ради
- Депутат Ради може мати три помічники-консультанти, які працюють на громадських засадах.
- Депутат Ради особисто здійснює персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними. Депутат Ради в цьому випадку несе особисту відповідальність щодо правомірності своїх рішень.
- Умови діяльності та кількість помічників-консультантів депутата Ради та інші питання їх діяльності визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата Ради, яке затверджується рішенням Ради.
Стаття 12. Право депутата на депутатське звернення, депутатське запитання та заяву
- Депутатський запит — підтримана Радою вимога депутата до посадових осіб Ради і її органів, міського голови, керівників підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які розташовані або зареєстровані у м. Самборі, а також до голови Львівської обласної державної адміністрацій, його заступників, керівників відділів, управлінь та інших органів державної влади з питань, які віднесені до компетенції Ради.
- Депутатське звернення – викладене у письмовій формі вимога депутата Ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю до місцевих органів виконавчої влади, їх посадових осіб, а також керівникам правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ, закладів та організацій незалежно від форм власності, розташованих на території м.Самбора, здійснити певні дії, вжити заходів або надати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції.
- Депутатське запитання – засіб одержання депутатом Ради інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошено на пленарному засіданні Ради або дано депутату в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного, не обговорюється та рішення по ньому не приймається.
- Порядок розгляду депутатського запиту, депутатського запитання, та депутатського звернення встановлюється чинним законодавством України.
- При здійсненні депутатських повноважень депутат Ради має право на депутатське звернення, на невідкладний прийом, а також вимагати усунення порушень законності і встановлення правового порядку.
- Депутат Ради має право на виголошення заяви з приводу політичної ситуації в Україні, яка оприлюднюється в офіційному друкованому органі Ради – газеті “Новини Самбора”
Стаття 13. Депутатські групи та фракції
- Для спільної роботи щодо здійснення депутатських повноважень депутати Ради можуть на основі їх взаємної згоди об’єднуватися в депутатські групи. Депутати Ради об’єднуються в депутатські групи за спільністю проблем, які вони вирішують, або іншими ознаками.
- Депутати Ради на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об’єднуватися у депутатські фракції. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати Ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій.
- Депутатська група може бути утворена у будь-який час протягом терміну повноважень Ради даного скликання за рішенням зборів депутатів Ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менше як з п’яти депутатів Ради.
- Депутатські групи можуть утворюватись на визначений ними період, але не більше, ніж на термін повноважень відповідної Ради.
- Депутати Ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу чи фракцію.
- Депутатська група реєструється Радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи та депутатів, які уповноважені представляти групу.
- Депутатські фракції формуються на основі єдності поглядів або партійного членства.
- Політична партія має право формувати у Раді лише одну депутатську фракцію.
- Депутат Ради може входити до складу лише однієї фракції.
- Діяльність фракції визначається чинним законодавством України.
- Депутатські фракції можуть об’єднуватись у міжфракційні об’єднання.
- Рішення про об’єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів Ради головуючим на найближчому пленарному засіданні сесії Ради. Рішення про об’єднання депутатів у фракцію повинно містити відомості про її назву, персональний склад та партійну належність.
- Кожна депутатська фракція реєструється у Секретаріаті Ради. Умовою реєстрації є надходження до Секретаріату Ради підписаного особисто кожним депутатом Ради, який увійшов до складу депутатської фракції письмового повідомлення про сформування депутатської фракції. У письмовому повідомлення зазначаються назва депутатської фракції, її персональний склад та партійна належність членів депутатської фракції, а також прізвище голови депутатської фракції. Повна та скорочена назва депутатської фракції має збігатись з назвою відповідної політичної партії.
- Після відповідного оформлення матеріалів про утворення депутатської фракції головуючий на пленарному засіданні інформує депутатів про реєстрацію такої фракції, її кількісний склад, голову, та її членів. У такому ж порядку повідомляється про зміни у складі депутатської фракції.
- Порядок вступу до депутатської групи чи до фракції та виходу з неї визначається самою депутатською групою чи фракцією, але депутат, який бажає вступити до складу чи вийти зі складу депутатської групи чи фракції, повідомляє про це міського голову, що підлягає оголошенню на найближчому пленарному засіданні Ради.
- Про припинення діяльності депутатської групи чи депутатської фракції, склад якої стає меншим від мінімальної необхідної кількості, визначеної відповідно до цього Регламенту, оголошує секретар Ради на наступному пленарному засіданні Ради після настання такого факту.
- Депутатські фракції мають право:
1) на пропорційне представництво у постійних та тимчасових комісіях, колегіях Ради;
2) попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує Рада; давати відповідні висновки з цих питань; ставити питання про порушення дисциплінарного провадження щодо посадових осіб місцевого самоврядування, призначення службового розслідування у певних ситуаціях чи проблемах (проблематиках);
3) на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні Ради з кожного питання порядку денного;
4) обєднутивати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості у Раді чи опозиції;
5) здійснювати інші права, передбачені законами України та цим Регламентом.
- Організація діяльності депутатських груп та фракцій відповідно до чинного законодавства України покладається на міського голову та секретаря Ради. Рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп та фракцій, координує їх роботу і може, за їх ініціативою, заслуховувати повідомлення про їх діяльність.
- Діяльність депутатської групи або фракції припиняється:
1) у разі вибуття окремих депутатів Ради, внаслідок чого чисельність депутатської групи стає меншою, ніж п’ять депутатів;
2) у разі прийняття депутатами Ради, які входять до її складу, рішення про розпуск депутатської групи чи фракції;
3) після закінчення строку, на який депутати Ради об’єдналися в депутатську групу чи фракцію, або строку повноважень Ради.
- Депутатські групи та фракції не мають права виступати від імені Ради.
Стаття 14. Міський голова
- Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Самбора.
- Міський голова обирається територіальною громадою міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
- Міський голова очолює виконавчий комітет Ради, головує на пленарних засіданнях Ради. Міський голова підписує рішення та протоколи Ради та виконавчого комітету Ради.
- Повноваження міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською міською виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання і закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень.
- Міський голова при здійсненні наданих повноважень є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою міста та Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради повноважень органів виконавчої влади – також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
- Міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою міста на відкритій зустрічі з громадянами.
- Міський голова зобов’язаний прозвітувати перед Радою про роботу виконавчих органів Ради на вимогу не менше половини депутатів у будь-який визначений ними термін, але не рідше одного разу на рік.
- Міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
- Повноваження міського голови можуть бути достроково припинені на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
- Міський голова не може бути депутатом будь-якої Ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
- Повноваження міського голови:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території; додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
2) організовує в межах, визначених чинним законодавством, роботу Ради та її виконавчого комітету;
3) підписує рішення Ради та її виконавчого комітету;
4) вносить на розгляд Ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря Ради; про кількісний і персональний склад виконавчого комітету Ради;
6) вносить на розгляд Ради пропозиції щодо структури виконавчих органів Ради, апарату Ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
7) здійснює керівництво апаратом Ради та виконавчого комітету;
8) скликає сесії Ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій Ради і головує на пленарних засіданнях сесій Ради;
9) забезпечує підготовку на розгляд сесії Ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень сесій Ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені сесією Ради програми, бюджет та звіти про їх виконання;
10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів Ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів;
11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання;
12) вносить на розгляд Ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги;
13) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, Ради, її виконавчого комітету;
14) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним Радою;
15) представляє територіальну громаду міста Самбора, Раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
16) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади міста, а також повноваження Ради та її органів;
17) укладає від імені територіальної громади, Ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції Ради, подає їх на затвердження сесії Ради;
18) веде особистий прийом громадян;
19) забезпечує на відповідній території дотримання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань;
20) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлених Законом України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;
21) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені чинним законодавством, цим Регламентом, якщо вони не віднесені до виключних повноважень Ради або не віднесені міською радою до відання її виконавчих органів.
22) На міського голову поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
23) Повноваження міського голови можуть бути тимчасово покладені на керівника відповідної військово-цивільної адміністрації відповідно до Закону України “Про військово-цивільні адміністрації”.
Стаття 15. Секретар Ради
- Секретар Ради є посадовою особою Ради і здійснює свої повноваження відповідно до чинного законодавства України та цього Регламенту.
- Секретар Ради обирається Радою з числа її депутатів, шляхом таємного голосування, на термін повноважень Ради за пропозицією міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря Ради може вноситись на розгляд Ради не менше як половиною депутатів від загального складу Ради у разі, якщо:
1) на день проведення першої сесії Ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори міського голови;
2) Рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря Ради, запропоновану міським головою;
3) Протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії Ради міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря Ради;
4) На наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря Ради у зв’язку із достроковим припиненням його повноважень міський голова не вніс на розгляд Ради кандидатуру на посаду секретаря Ради;
5) Посада секретаря Ради стає вакантною під час вакансії посади міського голови у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень.
- У разі, якщо Рада не підтримала кандидатуру секретаря Ради, внесену на її розгляд, не менш як половиною депутатів від загального складу Ради, наступну кандидатуру секретаря Ради вносить міський голова.
- Кандидат на посаду секретаря міської Ради вважається обраним, якщо за нього проголосувала більшість депутатів від загального складу міської Ради.
- Повноваження секретаря Ради:
1) здійснює повноваження міського голови у разі дострокового припинення повноважень міського голови чи неможливості виконання ним своїх повноважень міського голови;
2) скликає сесії Ради у випадках, передбачених чинним законодавством та цим Регламентом; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення Ради, питання, які передбачається внести на розгляд Ради;
3) веде засідання Ради та підписує її рішення у випадках, передбачених чинним законодавством;
4) організовує підготовку сесій Ради, питань, що вносяться на розгляд Ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень Ради відповідно чинного законодавства України;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців і населення, організовує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень Ради відповідно до законодавства, забезпечує офіційне оприлюднення рішень Ради, які є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення Радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) дає доручення постійним депутатським комісіям Ради про спільний розгляд комісіями питань, які належать до відання кількох постійних комісій;
8) дає доручення постійним депутатським комісіям Ради вивчати діяльність підзвітних і підконтрольних Раді та виконавчому комітету, а також з питань, віднесених до відання міської Ради, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
9) сприяє депутатам Ради у здійсненні їх повноважень;
10) організовує за дорученням Ради відповідно до чинного законодавства здійснення заходів, пов’язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
11) забезпечує зберігання офіційних документів, пов’язаних з місцевим самоврядуванням територіальної громади міста, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
12) вирішує за дорученням міського голови інші питання, пов’язані з діяльністю міської Ради та її органів.
- Повноваження секретаря міської Ради можуть бути достроково припинені за рішенням міської Ради у випадках, передбачених чинним законодавством, якщо за припинення його повноважень проголосували більшість депутатів від загального складу міської Ради шляхом таємного голосування.
Стаття 16. Постійні комісії Ради
- Постійні комісії Ради є органами Ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до відання Ради, здійснення контролю за виконанням рішень Ради, її виконавчого органу.
- Постійні комісії Ради є підзвітними та відповідальними перед Радою.
- Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються даним Регламентом та Положенням про постійні комісії, що затверджується Радою.
- Персональний склад постійних комісій Ради формується з числа депутатів. Депутат Ради може входити до складу однієї постійної комісії. До складу постійних комісій не можуть бути обраними міський голова та секретар Ради.
- Депутати працюють у постійних комісіях на громадських засадах.
- Постійні комісії обираються сесією Ради на строк її повноважень у складі голів та членів постійної комісії. Всі інші питання структури постійної комісії вирішуються відповідною комісією.
- На пленарному засіданні Ради після обрання повного складу членів постійної комісії із її складу, за поданням міського голови або однієї третини депутатів від загального складу Ради, обирається голова постійної комісії. Заступник голови комісії та секретар постійної комісії обирається на засіданні постійної комісії її членами.
- Загальний склад постійної комісії Ради складає не менше 3 осіб. Правомочний склад постійної комісії – не менш половини від загального складу комісії.
- Питання про обрання голів постійних комісій не потребує підготовки в постійних комісіях. Список для обрання голів постійних комісій, заступників голів постійних комісій повинен містити назви всіх постійних комісій; прізвища, імена та по батькові відповідних кандидатів на посаду; посилання на належність кандидата (депутата) на посаду до депутатської групи або фракції.
- Організація роботи постійної комісії Ради покладається на голову комісії. Голова комісії:
1) скликає і веде засідання комісії;
2) дає доручення членам комісії;
3) представляє комісію у відносинах з іншими органами, об’єднанням, підприємствами , установами, організаціями, а також громадянами;
4) організовує роботу щодо реалізації висновків і рекомендацій комісії;
5) персонально відповідає за організацію розгляду звернень громадян.
- У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.
- Голова постійної комісії може бути в будь-який час за мотивованим рішенням Ради відкликаний зі своєї посади.
- Член постійної комісії може бути виведений зі складу постійної комісії у таких випадках:
1) на підставі особистої заяви депутата за рішенням Ради, прийнятим на сесії у випадку переходу до іншої комісії, із заміною, за можливістю, такого депутата партією на іншого депутата цієї ж партії;
2) у випадках припинення повноважень депутата за визначеними чинним законодавством підставами з моменту припинення повноважень депутата – члена постійної комісії.
- Після набуття повноважень депутатом, визнаного територіальною виборчою комісією, як наступним за черговістю по списку відповідної партії, депутат за рішенням чергової сесії Ради включається до складу постійної комісії замість депутата, повноваження якого були припинені.
- Формами роботи постійних комісій Ради є засідання. Засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу постійної комісії.
- Постійна комісія Ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів з метою вивчення питань, розробки проектів рішень Ради.
- Постійні комісії Ради можуть спільно розглядати питання, які належать до відання кількох постійних комісій, за ініціативою самих постійних комісій, за дорученням Ради, міського голови, секретаря міської Ради.
- Організація роботи постійної комісії Ради покладається на голову комісії.
- Голова постійної комісії Ради має такі повноваження:
1) скликає і веде засідання постійної комісії;
2) дає доручення членам постійної комісії;
3) представляє постійну комісію у відносинах з іншими органами, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, громадянами;
4) організує роботу з реалізації висновків і рекомендацій комісії.
- В разі відсутності голови постійної комісії з поважних причин її засідання веде його заступник.
- Постійні комісії за дорученням Ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально – культурного будівництва, інші питання, в тому числі проекти рішень, які вносяться на розгляд Ради, розробляють проекти рішень Ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях Ради з доповідями і співдоповідями.
- Постійні комісії Ради попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження міською радою, готують висновки з цих питань.
- Постійні комісії за дорученням Ради, міського голови, секретаря Ради або за власною ініціативою вивчають діяльність підзвітних і підконтрольних Раді та виконавчому комітету органів, а також з питань, віднесених до відання Ради, місцевих державних адміністрацій, підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності та їх посадових осіб, подають за результатами перевірки рекомендації на розгляд їх керівників, а в необхідних випадках – на розгляд Ради або виконавчого комітету Ради, здійснюють контроль за виконанням рішень Ради, виконавчого комітету Ради.
- Постійні комісії у питаннях, які належать до їх відання та в порядку, визначеному законом, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів і відділень необхідні матеріали і документи.
- За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії Ради готують висновки і рекомендації, які приймаються більшістю голосів від загального складу постійної комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою та секретарем комісії, а у разі відсутності голови – заступником голови або секретарем комісії.
- Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи має бути повідомлено постійним комісіям у встановлений ними строк.
- Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій, а в разі їх відсутності – заступниками голів комісій, а також секретарем Ради.
Стаття 17. Тимчасові контрольні та інші комісії Ради
- Тимчасові контрольні комісії Ради є органами міської ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених Радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування.
- Пропозиції щодо кількісного та персонального складу тимчасової контрольної комісії Ради подаються депутатськими групами, депутатськими фракціями та постійними комісіями.
У складі тимчасової контрольної комісії ради може бути представлено не менш як по одному депутату від кожної депутатської фракції.
Якщо депутатська фракція не запропонувала представників для роботи в тимчасовій контрольній комісії, то комісія створюється без участі представників цієї депутатської фракції.
- Про утворення тимчасової контрольної комісії Рада приймає рішення, в якому визначає:
1) назву тимчасової контрольної комісії;
2) завдання, мету і коло питань, для контролю з яких тимчасова контрольна комісія створюється;
3) кількісний і персональний склад тимчасової контрольної комісії, голову тимчасової контрольної комісії;
4) термін діяльності тимчасової контрольної комісії (на заздалегідь визначений час або на час виконання відповідної роботи);
5) термін звіту тимчасової контрольної комісії про виконану роботу, який не перевищує шести місяців з дня утворення тимчасової контрольної комісії.
6) заходи щодо кадрового, матеріально-технічного, інформаційного, організаційного забезпечення роботи тимчасової контрольної комісії.
- Рішення Ради про створення тимчасової контрольної комісії Ради, її назву та завдання, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу Ради.
- На посаду голови тимчасової контрольної комісії не може бути обраний міський голова і голова постійної комісії.
- Секретар тимчасової контрольної комісії обирається на першому засіданні тимчасової контрольної комісії з числа її членів.
- Голова тимчасової контрольної комісії, заступник голови та секретар тимчасової контрольної комісії не можуть бути членами однієї депутатської фракції.
- Формами роботи тимчасової контрольної комісії ради є засідання. Засідання тимчасової контрольної комісії, як правило, закриті.
- Строк повноважень тимчасової контрольної комісії не може перевищувати одного року з дня її утворення.
- Голови тимчасових контрольних комісій подають звіти і пропозиції міському голові, що розглядаються сесією міської ради.
- Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з її роботою.
- Тимчасова контрольна комісія утворюється на визначений Радою термін. У визначений термін, але не пізніше як через шість місяців з дня її утворення, тимчасова контрольна комісія подає Раді звіт про виконану роботу та підготовлені членами такої комісії пропозиції на розгляд Ради.
- Після обговорення результатів роботи тимчасової контрольної комісії у відповідних постійних комісіях Ради та на пленарному засіданні Ради Рада приймає рішення щодо завершення роботи такої комісії або доручає їй продовжувати роботу і визначає для цього термін її діяльності.
- Повноваження тимчасової контрольної комісії вважається припиненими в разі: прийняття міською радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії або припинення повноважень Ради.
- Роботу тимчасових контрольних комісій забезпечує Секретаріат Ради.
- За рішенням Ради можуть створюватись також інші комісії, робочі групи, у тому числі з включенням до їх складу посадових осіб виконавчих органів Ради та представників громадськості.
Стаття 18. Лічильна комісія
- Лічильна комісія утворюється на час проведення сесії міської ради.
- Лічильна комісія утворюється з метою підрахунку голосів при прийнятті рішень відкритим голосуванням шляхом підняття руки (у разі відсутності технічної можливості голосування за допомогою електронної системи) та таємним голосуванням способами, визначеними цим Регламентом.
- Лічильна комісія при проведенні таємного голосування організовує проведення голосування бюлетенями. Голова лічильної комісії перед голосуванням представляє депутатам форму бюлетеня, його зміст і роз’яснює порядок його заповнення. Лічильна комісія самостійно здійснює підрахунок голосів, оформляє відповідні протоколи та оголошує результати голосування на пленарному засіданні Ради.
- Лічильна комісія обирається за пропозицією головуючого на засіданні Ради або депутатів щодо персонального складу рішенням більшості від присутніх депутатів на пленарному засіданні Ради. Лічильна комісія обирається у складі 3 депутатів за черговістю в алфавітному порядку списку депутатів, реєстр черговості яких веде Секретаріат Ради. До складу лічильної комісії не може входити секретар Ради.
- Рішенням Ради, прийнятим більшістю від присутніх депутатів на пленарному засіданні Ради, може бути встановлено інший кількісний склад лічильної комісії.
- Лічильна комісія обирається персонально або за списком з урахуванням пропорційного представництва депутатських фракцій. Якщо щодо запропонованого персонального складу лічильної комісії від депутатів не надійшли заперечення, рішення про їх обрання приймається шляхом голосування в порядку, визначеному цим Регламентом без обговорення.
- У роботі лічильної комісії не можуть брати участь депутати Ради, кандидатури яких включені до бюлетенів для таємного голосування.
- Обрана лічильна комісія обирає зі свого складу голову, заступника та секретаря, про що складається протокол лічильної комісії, який затверджується Радою
- Рішення лічильної комісії приймається більшістю голосів членів лічильної комісії.
Стаття 19. Секретаріат Ради
- Секретаріат Ради утворюється за рішенням Ради. Його структура, чисельність, витрати на утримання встановлюється Радою за поданням секретаря Ради.
- Секретаріат міської ради виконує такі функції:
1) веде протокол пленарного засідання сесії міської ради;
2) проводить реєстрацію депутатів, які бажають виступити у дискусії (дебатах);
3) надає допомогу головуючому у веденні сесії міської ради;
4) проводить реєстрацію листів, звернень, скарг, заяв, що надійшли та оголошує їх зміст під час розгляду питання порядку денного „Різне”;
5) забезпечує передачу вказаних документів виконавцям.
- Секретаріат Ради підпорядковується секретарю Ради у межах повноважень, визначених Радою.
- Секретаріат Ради діє згідно з Положенням, яке затверджує Рада за поданням секретаря Ради.
Стаття 20. Виконавчі органи Ради
- За пропозицією міського голови Рада затверджує структуру виконавчих органів Ради, загальну чисельність апарату Ради та її виконавчих органів, витрати на їх утримання. За поданням міського голови можуть утворюватись й інші виконавчі органи Ради.
- Виконавчі органи Ради (виконавчий комітет, управління, відділи, та інші створювані Радою виконавчі органи) створюються Радою відповідно для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених чинним законодавством України.
- Виключною компетенцією Ради є утворення виконавчого комітету Ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск у встановленому законами України порядку.
- Виконавчі органи Ради підзвітні і підконтрольні Раді, здійснюють повноваження, які визначені чинним законодавством України та окремим рішенням про розмежування повноважень між виконавчими органами Ради.
Стаття 21. Виконавчий комітет Ради
- Виконавчий комітет Ради є виконавчим органом Ради, який утворюється Радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень Ради, міського голови її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
- Кількісний склад виконавчого комітету визначається Радою. Персональний склад виконавчого комітету Ради затверджується Радою за пропозицією міського голови.
- Виконавчий комітет Ради утворюється у складі міського голови, секретаря Ради, заступника (заступників) міського голови, керуючого справами виконавчого комітету, а також керівників відділів та інших виконавчих органів Ради, інших осіб.
- Очолює виконавчий комітет Ради міський голова.
- Особи, які входять до складу виконавчого комітету, крім тих, хто працює у виконавчих органах Ради на постійній основі, на час засідань виконавчого комітету, а також для здійснення повноважень в інших випадках звільняються від виконання виробничих або службових обов’язків з відшкодуванням їм витрат, пов’язаних з виконанням обов’язків члена виконавчого комітету.
- На осіб, які входять до складу виконавчого комітету Ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені чинним законодавством.
- Виконавчий комітет Ради є підзвітним і підконтрольним Раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади — також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Член виконавчого комітету Ради, який без поважних причин протягом календарного року пропустив більш, ніж половину засідань виконавчого комітету виводиться із складу виконавчого комітету Ради.
- До складу виконавчого комітету Ради не можуть входити депутати Ради, крім секретаря Ради.
- Структура виконавчих органів Ради, Положення про виконавчі органи Ради затверджуються Радою.
- Підготовка бюджету є обов’язком виконавчого комітету Ради, що здійснюється ним у співпраці з постійними комісіями Ради.
- У разі двох пропусків засідань виконавчого комітету членом виконавчого комітету без поважних причин протягом 6 місяців міський голова вносить пропозицію щодо виключення останнього із складу виконавчого комітету.
РОЗДІЛ ІІІ. Робота Ради. Сесії та пленарні засідання
Стаття 22.Форми роботи міської ради
- Рада проводить свою роботу сесійно. Сесія Ради розпочинається з пленарного засідання.
- Сесія Ради — форма роботи Ради, як представницького органу, яка складається з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій Ради.
- Пленарні засідання сесії Ради проводяться, як правило в сесійній залі Ратуші. За рішенням більшості від депутатського складу Ради можуть відбуватися виїздні засідання.
Стаття 23. Перше засідання Ради
- Перша сесія новообраної Ради скликається та готується відповідною територіальною виборчою комісією не пізніше як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів Ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу Ради відповідно до чинного законодавства. Перше пленарне засідання першої сесії Ради відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує Раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів Самбірського міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів Ради нового скликання та новообраного міського голови, головує на пленарних засіданнях Ради першої сесії новообраний міський голова.
- У разі, якщо на час проведення першої сесії міський голова не обраний, про що на сесії Ради інформує голова територіальної виборчої комісії, Рада обирає тимчасову президію з числа депутатів Ради в кількості трьох — п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях сесії Ради до обрання секретаря Ради. З часу обрання секретаря Ради він головує на пленарних засіданнях Ради.
- Першу сесію Ради відкриває та веде голова відповідної територіальної виборчої комісії. Засідання Ради з моменту головування на ньому міського голови проводиться з обов’язковим включенням до порядку денного наступних питань: затвердження Регламенту Ради; обрання секретаря Ради; затвердження переліку постійних комісій Ради; затвердження складу постійних комісій Ради; затвердження голів постійних комісій Ради.
Стаття 24. Відкриття сесії Ради
- Відкриття сесії Ради оголошується головуючим засідання на початку першого пленарного засідання.
- Сесія не може бути закрита, якщо Рада не визначилась щодо всіх питань порядку денного сесії Ради через прийняття рішень щодо них, у тому числі через перенесення розгляду окремих питань на наступну сесію Ради.
- При відкритті сесії Ради і при її закритті виконується Державний гімн України.
Стаття 25. Чергові сесії Ради
- Чергові сесії Ради скликаються міським головою за необхідності, але не рідше одного разу на квартал, як правило, кожний останній вівторок календарного місяця, а з питань відводу земельних ділянок – не рідше одного разу на місяць.
- Сесія Ради скликається міським головою за пропозицією не менше, як однією третиною депутатів від загального складу Ради або за пропозицією виконавчого комітету Ради у двотижневий термін.
- У разі невмотивованої відмови міського голови або неможливості його скликати сесію — сесія Ради скликається секретарем Ради.
- У випадку, якщо сесія Ради не скликана відповідно до частини 2 та 3 цієї статті, вона може бути скликана депутатами Ради, які становлять не менше, як третину складу Ради або постійною комісією Ради.
- Для підготовки сесії міський голова може створювати з числа депутатів Ради робочу групу. У роботі робочої групи за її рішенням можуть брати участь відповідні спеціалісти.
- Якщо сесія триває кілька пленарних засідань, наступне пленарне засідання проводиться не пізніше, як через 7 днів і як правило у вівторок та четвер.
- Рішення про скликання чергової сесії повідомляється депутатам не пізніше як за 10 днів до пленарного засідання сесії, у виняткових випадках — не пізніше як за день до пленарного засідання сесії Ради.
- Інформацію пор місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань Ради Секретаріат Ради доводить до відома кожного депутата Ради у письмовій або електронній формі, або в інший можливий спосіб, а також здійснює повідомлення через ЗМІ та офіційний веб-портал Ради.
Стаття 26. Позачергові сесії міської ради
- Позачергова сесія, з зазначенням порядку денного, скликається міським головою або за пропозицією третини депутатів за необхідністю. Вмотивовані пропозиції щодо скликання позачергової сесії, підписані ініціаторами, разом з проектами рішень, що надаються для розгляду, направляються міському голові. Повідомлення про скликання позачергової сесії публікується у ЗМІ не пізніше, ніж за один день до початку сесії. Документи на позачергову сесію надаються Секретаріатом Ради депутатам під час їх реєстрації.
- У разі виникнення надзвичайних ситуацій Рада збирається без скликання не пізніше чотирьох годин з моменту їх оголошення для проведення позачергової сесії Ради.
Стаття 27. Урочисті засідання Ради
- Урочислі засідання Ради скликаються до Дня незалежності України, Дня міста Самбір, а також можуть скликатись з нагод інших святкових чи історичних подій.
- Урочисті засідання скликає міський голова, секретар Ради, а також за ініціативи не менше як третини від загального складу Ради.
- На Урочисті засідання Ради не поширюються вимоги, що визначені цим Регламентом для проведення пленарних засідань Ради.
Стаття 28. Легітимність Ради
- Загальний склад Ради становить 34 депутатів.
- Сесія Ради є легітимною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу Ради.
- Кількість депутатів, присутніх на засіданні сесії Ради, визначається тільки за результатами їх персональної реєстрації.
- Персональна реєстрація депутатів під розпис починається перед кожним засіданням сесії Ради і проводиться до його закінчення із зазначенням часу реєстрації кожного депутата.
Стаття 29. Порядок денний сесії та пленарного засідання Ради
- Порядок денний сесії Ради формує міський голова не пізніше як за 10 днів до початку сесії відповідно до: пропозицій секретаря Ради, виконавчого комітету, пропозицій, внесених у порядку місцевих ініціатив та громадських слухань, пропозицій депутатських фракцій, постійних комісій, депутатів Ради з оприлюдненням в газеті „Новини Самбора” та на сайті Міської ради.
- Порядок денний пленарного засідання формує секретар Ради та подає на підпис міському голові.
- Порядок денний сесії і пленарного засідання затверджує Рада. У виняткових випадках, у разі невідкладності, за пропозицією головуючого на пленарному засіданні Ради порядок денний може бути розширений чи скорочений. Рішення про включення питань до порядку денного чи виключення питань з порядку денного приймається більшістю голосів депутатів від загального складу Ради.
- Якщо порядок денний сесії чи пленарного засідання не затверджений Радою в цілому, то Рада більшістю голосів депутатів від загального складу Ради приймає рішення окремо щодо кожного питання, пропонованого до розгляду відповідного порядку денного.
- Не рідше одного разу на квартал до порядку денного пленарного засідання обов’язково вноситься питання про заслуховування інформації: про роботу виконавчого комітету, про виконання міського бюджету м. Самбір, про роботу постійних або тимчасових контрольних комісій та про виконання рішень і доручень Ради.
- Пропозиція щодо кожного питання, яке пропонується включити до проекту порядку денного сесії або пленарного засідання, подається з проектом рішення, яке пропонується прийняти за цією пропозицією, підготовленим згідно з вимогами цього Регламенту.
Стаття 30. Загальні положення про рішення
- Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. На пленарних засіданнях сесій Ради приймаються рішення з питань, включених до порядку денного сесії Ради та рішення з процедурних питань. Рішення з процедурних питань приймаються Радою, фіксуються в протоколі пленарного засідання та як окреме рішення не виготовляються.
- Рішення, які приймає Рада є актами нормативного або індивідуально-правового характеру.
- Рішення, прийняте з питання, не включеного до порядку денного сесії Ради або таке, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, або прийняте з перевищенням компетенції Ради у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, є незаконним.
- Рішення індивідуально-правового характеру, що передбачають здійснення певних дій конкретними особами та не виконані в передбачені рішенням строки, можуть бути в порядку контролю за виконанням рішень скасовані рішенням Ради.
- Основними видами нормативних документів є:
1) рішення Ради, прийняте у межах її компетенції для досягнення певної мети, що спричиняє певні юридичні наслідки;
2) доручення – рішення Ради, що стосується органу чи посадової особи Ради і містить зобов’язання або повноваження до одноразової дії;
3) звернення – рішення Ради, зверненого до не підпорядкованих Раді суб’єктів із закликом до певних дій та ініціатив;
4) заява — рішення Ради, що містить в собі виявлення позиції Ради з певних питань;
5) процедурне рішення – рішення прийняте Радою з процедурних питань.
6) положення – нормативно-правовий акт, який встановлює структуру та функції певного органу або встановлює форми та умови здійснення певної діяльності;
7) порядок – нормативно-правовий акт, який встановлює процедуру застосування акту законодавства чи власного акту або визначає форми та умови здійснення діяльності;
8) інструкція – нормативно-правовий акт, який встановлює процедуру застосування акту законодавства чи власного акту Ради або функції, права та обов’язки окремих підрозділів, посадових осіб Ради та виконавчого комітету Ради;
9) правила – нормативно-правовий акт, який містить узгоджену поєднанність правил поведінки службовців, громадян, підприємств, установ та організацій в певній сфері.
- Проект рішення, який не підтриманий більшістю від складу постійної комісії, на пленарне засідання не вноситься.
- Голова постійної комісії на черговій сесії інформує депутатів про аргументовані мотиви відхилення проекту рішення в питанні порядку денного «Різне».
Стаття 31. Попередній розгляд проектів рішень у постійних комісіях Ради
- Поданню питань для розгляду на пленарних засіданнях Ради передує їх розгляд у постійних комісіях Ради, до сфери повноважень яких належать ці питання.
- Постійні комісії Ради вивчають, попередньо розглядають і готують проекти рішень, висновки і рекомендації до проектів рішень, які належать до їх компетенції, здійснюють контроль за виконанням рішень Ради.
- При прийнятті невідкладних рішень на вимогу міського голови за погодженням не менше двох третин зареєстрованих на засіданні депутатів Ради засідання відповідної постійної комісії може бути проведене під час пленарного засідання Ради.
Стаття 32. Проекти рішень
- Проекти рішень Ради готуються міським головою, секретарем Ради, депутатами Ради, постійними комісіями, тимчасовими контрольними комісіями, робочими групами та виконавчим комітетом Ради, а також іншими суб’єктами нормотворчої ініціативи. Підготовку питань, що подаються на розгляд Ради організовує секретар Ради.
- Проект рішення, що планується на розгляд Ради, подається секретарю Ради у друкованій та електронній формах не пізніше як за 25 днів до його розгляду на пленарному засіданні, окрім обумовлених цим Регламентом випадків термінового розгляду питань.
- Друкований примірник проекту рішення повинен мати такі реквізити: на лицевій стороні бланку рішення Ради – назва, нижче – текст проекту; на зворотному боці бланку – прізвище автора (авторів) проекту, дату та реєстраційний номер проекту.
- Текст проекту повинен складатися з таких частин:
1) мотивуючої, в якій містяться посилання на закони, інші нормативні акти та документи, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення;
2) резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються завдання, визначені виконавці і терміни виконання поставленого завдання;
3) заключної, в якій вказана посадова особа або постійна комісія, на яких покладається контроль за виконанням рішення.
- До проекту рішення додаються передбачені текстом додатки в оригіналі, а при необхідності – висновки відповідних комісій Ради.
- Проект рішення повинен мати погоджувальні підписи (візи): автора проекту, начальника юридичного відділу; голів профільних постійних комісій; секретаря Ради; визначеного секретарем Ради керівника структурного підрозділу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання.
- Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч – назва посади, праворуч – підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису – дата візування. Під візами у нижньому лівому кутку проставляються прізвище та службовий телефон виконавця проекту рішення (ухвали).
- Візування проекту рішення є обов’язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші у формі зауважень до проекту ухвали або окремої думки.
- Секретаріат Ради забезпечує можливість ознайомлення депутатами Ради з копіями проектів ухвал не пізніше як за тиждень до відповідного пленарного засідання, а у виняткових випадках та у випадках, передбачених цим Регламентом – не пізніше як за день до пленарного засідання.
- У разі невідповідності проекту рішення регуляторного характеру вимогам чинного законодавства та Регламенту він повертається автору проекту для доопрацювання.
- З метою забезпечення громадського обговорення та внесення можливих пропозицій, проекти рішень Ради оприлюднюються не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду на черговій сесії Ради.
- Вказані проекти рішень підлягають розміщенню на офіційному веб-порталі Ради, а також можуть публікуватися в друкованих ЗМІ, оприлюднюватися на телебаченні та радіо.
- Процедурними вважаються питання, що стосуються визначення способу розгляду питань на засіданні сесії Ради, зокрема:
– про перерву в засіданні, перенесення чи закриття засідання;
– про проведення додаткової реєстрації;
– про встановлення часових обмежень для виступів і дискусій в цілому;
– про надання додаткового часу для виступу;
– про зміну черговості виступів;
– про надання слова запрошеним на засідання;
– про передачу питання на розгляд відповідної комісії Ради;
– про терміновість питань порядку денного;
– про визначення способу проведення голосування;
– про форму бюлетеня для таємного голосування;
– про перерахунок голосів;
– про взяття інформації до відома;
– про встановлення терміну відповіді на депутатський запит.
Процедурні рішення приймаються третиною голосів від загального складу міської ради, якщо інше не передбачене цим Регламентом.
- Протокольними рішеннями вважаються рішення ради, які приймаються з голосу (без попередньої підготовки у письмовому вигляді), зокрема:
– затвердження порядку денного сесії та чергового пленарного засідання;
– затвердження лічильної комісії чергової сесії;
– створення тимчасових контрольних комісій ради;
Протокольні рішення оформляються окремим рішенням, підписуються головуючим на сесії та заносяться в протокол сесії.
При включенні питання до порядку денного сесії за пропозицією міського голови або однієї третини депутатів від загального складу Ради розгляд проекту рішення (ухвали) на постійній комісії відбувається під час сесійної перерви і оформляється проект рішення (ухвали) відповідно до цього Регламенту.
- Проект рішення, котрий при голосуванні не набрав більшості від загального складу постійної комісії виноситься на розгляд сесії з висновками даної комісії.
Стаття 33. Порядок розгляду проектів нормативного характеру (регуляторних актів)
- Рішення Ради нормативного характеру (регуляторні акти) вносяться на розгляд сесій Ради відповідно до плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів, який приймається сесією Ради відповідно до законодавства.
- Стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу підписується розробником проекту регуляторного акта.
- Кожен проект регуляторного акта оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, про що розробник повідомляє в друкованих ЗМІ та опубліковується на офіційному веб-порталі Ради.
- Термін, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим, ніж один місяць та більшим, ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу. Надані зауваження та пропозиції враховуються розробником проекту регуляторного акта або вмотивовано відхиляються.
Стаття 34. Подання проекту нормативного акта
- Кожен проект регуляторного акта, внесеного на розгляд Ради, подається секретарю Ради, який протягом двох робочих днів передає проект до відповідної постійної комісії Ради для вивчення та надання висновків про відповідність проекту регуляторного акта вимогам законодавства.
Відповідна постійна комісія Ради протягом 10 днів забезпечує підготовку експертного висновку щодо регуляторного впливу внесеного проекту регуляторного акта.
- На підставі аналізу регуляторного впливу, яким супроводжувався проект регуляторного акта при його внесенні на розгляд Ради, а також експертного висновку щодо регуляторного впливу цього проекту відповідна постійна комісія Ради готує свої висновки про відповідність проекту регуляторного акта вимогам законодавства.
- У разі мотивованого подання депутата Ради, постійної комісії Ради, комісія може прийняти рішення про забезпечення підготовки експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта, внесеного цим депутатом Ради, постійною депутатською комісією Ради без аналізу регуляторного впливу.
- Висновки відповідної постійної комісії Ради готуються на підставі аналізу регуляторного впливу, яким проект регуляторного акта супроводжувався при його внесенні, лише у разі, якщо експертний висновок щодо регуляторного впливу не був наданий відповідній постійній депутатській комісії Ради протягом 10 днів.
- При представленні на пленарному засіданні сесії Ради проекту регуляторного акта голова відповідної постійної комісії Ради доповідає висновки цієї комісії про відповідність проекту регуляторного акта законодавству.
- Рішення Ради нормативного характеру офіційно оприлюднюються в друкованому ЗМІ, затвердженому відповідним рішенням Ради та розміщуються на офіційному веб-порталі Ради не пізніше ніж у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Стаття 35. Процедура обговорення питань на пленарному засіданні сесії Ради
- Рішення сесії Ради приймаються після їх обговорення.
- Процедура обговорення питань на пленарному засіданні сесії Ради включає:
1) доповідь суб’єктів нормотворчості – ініціаторів внесення пропозиції, запитання доповідачу і відповіді на них;
2) співдоповідь визначеного профільною постійною депутатською комісією Ради чи тимчасовою контрольною комісією Ради співдоповідача, запитання співдоповідачу і відповіді на них;
3) виступи депутатів – членів профільної постійної комісії Ради чи тимчасової контрольної комісії з оголошенням та обгрунтуванням окремої думки, якщо вона не була надана депутатом разом з висновком відповідної постійної комісії Ради чи тимчасової контрольної комісії;
4) виступи по одному представнику від кожної постійної комісії Ради, тимчасової контрольної комісії, до яких, крім профільної постійної чи тимчасової комісії, направлявся проект рішення Ради, у випадку, якщо висновки цих комісій не були надані депутатам;
5) виступи представників депутатських груп та фракцій Ради, депутатів;
6) оголошення головуючим на пленарному засіданні сесії Ради про припинення обговорення та повідомлення про кількість промовців, які виступили і записалися на виступ;
7) заключне слово доповідача (співдоповідача);
8) уточнення та оголошення головуючим на пленарному засіданні сесії міської ради пропозицій, які надійшли щодо обговорюваного питання та оголошені усно та поданих в письмовому вигляді (з підписом автора пропозиції) і ставляться на голосування.
Стаття 36. Питання порядку денного „Різне”
- Після розгляду основних питань порядку денного пленарного засідання сесії Ради депутатам надається право виступити у „Різному”. У „Різному” один із присутніх на цьому засіданні сесії працівник секретаріату Ради оголошує звернення, заяви, що надійшли під час пленарного засідання сесії Ради.
- Головуючий на засіданні може особисто дати роз’яснення з депутатського питання або доручити надати письмову відповідь відповідному фахівцю.
- Якщо для розгляду питання, відпрацювання пропозицій щодо його вирішення або вживання відповідних заходів потрібен час, головуючий на пленарному засіданні сесії Ради дає протокольне доручення відповідній посадовій особі чи органу розглянути це питання, вжити заходів і дати письмову відповідь депутату індивідуально та у встановлений головуючим термін. В такому випадку депутат має подати письмове формулювання свого питання до Секретаріату Ради до закінчення пленарного засідання сесії, але не пізніше одного дня до закінчення сесії.
- Рішення з питань, обговорюваних у „Різному”, не приймаються.
Стаття 37. Порядок запису на виступ на пленарному засіданні сесії міської ради
- Запис на виступ з будь-якого питання порядку денного пленарного засідання сесії Ради від кожної депутатської групи та фракції та запис на виступ депутатів особисто „з різних питань” здійснюється після оголошення головуючим на пленарному засіданні про перехід до розгляду цього питання або шляхом попередньої подачі до Секретаріату Ради письмової заявки або електронного запису на виступ. Черговість виступів формується Секретаріатом Ради у порядку надходження заявок.
- Без запису на виступ з місця надається слово для обгрунтування пропозицій або поправок, якщо на цьому наполягає депутат.
Стаття 38. Порядок розгляду депутатського запиту
- Депутатський запит вноситься депутатом або групою депутатів попередньо, або на пленарному засіданні Ради у письмовій чи усній формі.
- Депутатський запит обговорюється у разі необхідності на пленарному засіданні Ради. Відповідь на запит у разі необхідності також може розглядатись на пленарному засіданні Ради.
- Рада більшістю голосів депутатів від загального складу Ради вирішує питання щодо підтримки вимоги депутата Ради до відповідних осіб.
- Всі депутатські запити, оголошені на пленарному засіданні Ради, реєструються з позначкою про дату оголошення та результати їх голосування.
- Секретаріат Ради доводить текст запиту до відповідного органу або посадової особи, до якого його скеровано. Орган або посадова особа, до яких звернуто депутатський запит, зобов’язані у термін, встановлений Радою, але який не перевищує одного місяця, дати письмову відповідь на нього, яка може розглядатися на пленарному засіданні Ради.
Стаття 39. Головуючий на засіданні сесії Ради
- Засідання сесії Ради веде головуючий, який визначається у відповідності з положеннями цього Регламенту.
- У випадку необхідності, під час ведення засідання сесії міський голова має право передати її ведення до його закінчення секретарю Ради без обговорення і має право в будь-який момент продовжити вести засідання сесії Ради.
Стаття 40. Права та обов’язки головуючого на пленарному засіданні Ради
- Головуючий на засіданні Ради:
1) відкриває, закриває та веде засідання, оголошує перерви у засіданнях Ради;
2) виносить на обговорення проекти рішень Ради, оголошує їх повну назву, ініціаторів та наявність віз (погоджень) і зауважень;
3) Інформує про матеріали, що надійшли на адресу Ради;
4) Організовує розгляд питань;
5) Повідомляє списки осіб, які записалися для виступу;
6) Надає слово для доповіді (співдоповіді), виступу, запитань, оголошує наступного промовця;
7) Створює рівні можливості депутатам Ради для участі в обговоренні питань;
8) Ставить питання на голосування, оголошує його результати;
9) Забезпечує дотримання цього Регламенту всіма присутніми на засіданні;
10) Робить офіційні повідомлення, а також ті, які вважає за необхідне оголосити;
11) Вживає заходи для підтримання порядку на засіданні;
12) Здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту.
- Головуючому на засіданні Ради забороняється коментувати чи давати оцінки щодо промовців та їх виступів.
- Головуючий на засіданні може доручити іншим особам озвучення документів, пропозицій щодо обговорюваного питання.
- З питань, підготовлених відповідною комісією Ради, озвучення документів, пропозицій від комісії здійснюється визначеним комісією доповідачем.
Стаття 41. Попередження безпорядку на засіданні Ради
- Під час засідання Ради ніхто з учасників засідання не може висловлюватися, не отримавши дозволу головуючого на засіданні.
- Якщо на засіданні сесії Ради виникає безпорядок або порушується порядок її ведення і головуючий на засіданні не має можливості його припинити, то він оголошує перерву в роботі сесії і залишає своє місце. В цьому випадку засідання сесії Ради вважається перерваним на 30 хвилин.
- У випадку, якщо після поновлення засідання сесії Ради безпорядок або порушення порядку ведення сесії Ради продовжується, то головуючий має право оголосити засідання пленарного дня сесії Ради закритим.
- Головуючий не має права коментувати і давати оцінки виступам депутатів, якщо вони не порушили етичні норми.
Стаття 42. Послідовність розгляду питань порядку денного
- Питання порядку денного пленарного засідання розглядаються у тій послідовності, в якій їх включено до порядку денного цього засідання.
- Перехід до розгляду чергового питання порядку денного оголошує головуючий на засіданні. Він повідомляє про назви і редакції проектів, документів (у тому числі й альтернативних), які підлягають розгляду, та про порядок розгляду питання.
- Головуючий на засіданні може об’єднати обговорення кількох пов’язаних між собою питань порядку денного засідання. Якщо з цього приводу виникають заперечення депутатів, відповідне процедурне рішення Рада приймає без обговорення.
- Перед розглядом питання порядку денного головуючий на засіданні може робити повідомлення Раді, які вважає доцільними; у термінових випадках такі повідомлення він може робити і в ході засідання, але не перериваючи виступу промовця або процедуру голосування.
- Перед закриттям пленарного засідання головуючий на засіданні уточнює час проведення наступного пленарного засідання Ради. Питання, не розглянуті на поточному пленарному засіданні, підлягають розгляду на наступному пленарному засіданні у визначеній послідовності.
- Послідовність розгляду питань порядку денного головуючий може змінити лише за рішенням Ради.
- Головуючий не може оголосити розгляд наступного питання порядку денного, якщо не завершено розгляд попереднього.
Стаття 43. Черговість надання слова на пленарному засіданні
- Головуючий на пленарному засіданні надає слово для виступу депутатам з дотриманням черговості, визначеної при записі на виступ.
- Для доповіді надається час тривалістю 20 хвилин, співдоповіді – 10 хвилин і заключного слова – 5 хвилин; тим, хто виступає в обговоренні, надається час тривалістю 5 хвилин; для повторних виступів в обговоренні процедурою скороченого обговорення, а також для виступів щодо постатейного голосування проектів рішень, для заяв, внесення запитів, резолюцій, виступів у “різному“ – 3 хвилини; для виступів щодо кандидатур, процедури та з мотивів голосування, пояснень, зауважень, запитань, пропозицій, повідомлень і довідок, внесення поправок – 2 хвилини.
- Головуючий може надати промовцю триваліший час, якщо ніхто з присутніх депутатів не заперечує. При наявності заперечень триваліший час може надаватися за прийнятим без обговорення процедурним рішенням.
- Якщо виступ промовця був перерваний, наданий для виступу час продовжується на відповідний час.
Стаття 44. Право депутатської фракції на запитання доповідачам
- Кожна з фракцій та постійних комісій має гарантоване право на запитання доповідачу, а також на виступ уповноваженого представника з питання чи пропозиції, які мають ставитися на голосування.
- Депутату, який вніс пропозицію чи поправку, на його прохання надається слово для виступу.
- За процедурним рішенням Ради головуючий може також надати слово для виступу з обговорюваного питання: керівникам структурних підрозділів виконавчих органів Ради; особам, запрошеним на засідання.
Стаття 45. Черговість виступів доповідачів
- Головуючий на засіданні за погодженням з Радою може визначити іншу черговість виступаючих.
- Депутату Ради, який не зареєструвався, слово для будь-яких виступів, крім заяви, не надається.
Стаття 46. Передача права на виступ
- Депутат у будь-який моментможе відмовитися від свого виступу, передати своє право на виступ іншому депутатові або помінятися з ним чергою, повідомивши про це головуючого.
- У разі відсутності депутата у момент надання йому слова вважається, що він відмовився від слова, якщо він не передав свого права на виступ іншому депутату.
Стаття 47. Вимоги до виступів на пленарному засіданні Ради
- Промовець повинен виступати тільки з того питання, з якого йому надано слово, та дотримуватися тривалості часу, наданого для виступу. За звичайних обставин виступ промовця не переривається.
- Депутат (крім міського голови, секретаря Ради, голів постійних комісій Ради, представника від фракції, доповідача) може виступити на засіданні Ради з одного й того ж питання чи пропозиції, які будуть ставитися на голосування, тільки один раз, не рахуючи внесення поправок у ході засідання. Повторно слово депутату може надаватися тільки у разі необхідності процедурним рішення Ради, прийнятим без обговорення.
- Позачергово, але не перериваючи промовця, головуючий на засіданні надає слово для довідки, відповіді на запитання, роз’яснень та щодо:
1) порядку ведення засідання Ради;
2) постановки питання про перенесення розгляду проекту;
3) питання про неприйнятність;
4) внесення поправки або заперечення щодо неї.
- Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово або усно. Запитання формулюються коротко і чітко. Головуючий на засіданні оголошує письмові запитання та надає слово для одного запитання депутату Ради по черзі на засадах рівності. Депутат, який поставив запитання, може уточнити та доповнити його, а також оголосити, чи задоволений він відповіддю. Тим, хто виступає в обговоренні, запитання не ставляться, за винятком уточнюючих запитань від головуючого на засіданні.
- Якщо депутат вважає, що виступаючий або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може звернутися до головуючого з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. Слово надається відразу після звернення.
Стаття 48. Закінчення обговорення питань
- Після закінчення обговорення головуючий повідомляє депутатів про перехід до голосування. З цього часу слово може надаватися тільки щодо процедурних питань, способу чи порядку голосування і тільки до моменту оголошення головуючого про початок голосування.
Стаття 49. Скорочене обговорення рішень з процедурних питань
- Рішення щодо поправок, з процедурних питань та інших прямо зазначених у цьому Регламенті питань приймаються Радою після скороченого обговорення, яке включає:
1) виступи ініціаторів з внесенням та обгрунтуванням пропозицій;
2) виступ голови або представника профільної комісії, якщо приймається рішення щодо питання, яке готувалося цією комісією;
3) виступи депутатів на підтримку та проти прийняття пропозиції;
4) уточнення та оголошення головуючим на засіданні пропозицій, які надійшли і будуть ставитися на голосування;
5) Виступи з мотивів голосування по одному представнику від кожної зареєстрованої фракції.
- При застосуванні процедури скороченого обговорення головуючий на засіданні надає слово за усним або письмовим зверненням депутатів.
Стаття 50. Слово для виступу та обговорення питань
- Слово для виступу з мотивів голосування надається за записом або усним зверненням депутата Ради.
- У ході обговорення доповідач і співдоповідачі можуть давати довідки щодо своїх виступів; для цього їм позачергово надається слово.
- У ході обговорення питання на засідання Ради можуть подаватись:
1) Пропозиції щодо порядку ведення засідання та організації розгляду питання;
2) Питання про неприйнятність та перенесення розгляду;
3) Пропозиції щодо обговорюваного питання, які є наслідком розгляду цього питання на поточному пленарному засіданні, та поправки до них;
4) Пропозиції і поправки профільної комісії;
5) Пропозиції і поправки депутатських груп.
6) Інші питання, пропозиції, поправки, можливість внесення яких на засіданні Ради встановлена цим Регламентом.
Стаття 51. Перерви для узгодження позицій фракцій
- Після обговорення питання порядку денного до початку голосування головуючий, голова постійної комісії чи керівник фракції може внести мотивовану пропозицію про перерву у засіданні для узгодження позицій не більше 5 хвилин.
- Перерву та її тривалість може також пропонувати головуючий на пленарному засіданні.
Стаття 52. Види та способи голосування
- Рішення Ради приймаються більшістю голосів від загального складу Ради відкритим або таємним голосуванням у порядку, визначеному цим Регламентом.
- Відкрите голосування здійснюється шляхом підняття руки.
- Після закінчення кожного голосування його результати оголошуються головою лічильної комісії, а прийняте рішення — головуючим на засіданні сесії Ради.
- За пропозицією однієї третини від загального складу Ради може бути прийняте рішення про поіменне голосування.
Поіменне голосування по особах не проводиться.
- Міська Рада може прийняти процедурне рішення щодо визначення виду і способу голосування з питань, що розглядаються, якщо вид і спосіб голосування не встановлені законом і цим Регламентом.
- Таємне голосування здійснюється бюлетенями без ідентифікації депутата, що заповнив цей бюллетень.
Голосування на пленарному засіданні є відкритим. У деяких випадках, за рішенням більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні сесії Ради або у випадках, передбачених чинним законодавством, таємне голосування може проводитися за допомогою бюлетенів.
- З процедурних питань (обрання лічильної комісії сесії Ради, черговості розгляду питань порядку денного пленарного засідання Ради, а також з інших питань, віднесених до таких чинним законодавством і даним Регламентом), рішення приймається більшістю від присутніх на пленарному засіданні депутатів.
- За обґрунтованими мотивами Рада більшістю від присутніх депутатів на пленарному засіданні сесії Ради може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання чи закритого розгляду одного з питань порядку денного.
Стаття 53. Бюлетень, час і місце для таємного голосування
- Питання, щодо якого проводиться таємне голосування та яке включається в бюлетень, має бути зрозумілим і сформульованим таким чином, щоб відповідь на питання була чітка, однозначна та не допускала її неоднакового тлумачення.
- Бюлетені для таємного голосування в кількості, що відповідає фактичній чисельності присутніх депутатів і міського голови, виготовляються лічильною комісією за встановленою рішенням міської ради формою. Бюлетені для кожного таємного голосування повинні бути однаковими за матеріалом, кольором, розміром, змістом і не повинні мати ніяких позначок. У бюлетені для таємного голосування зазначається питання, щодо якого проводиться таємне голосування та у відповідному місці ставляться підписи голови та секретаря лічильної комісії.
- Час, місце і порядок проведення голосування визначаються лічильною комісією, про що вона повідомляє депутатам на засіданні сесії міської ради перед початком голосування. Якщо з цих питань у депутатів виникає заперечення, зміни до рішення лічильної комісії приймаються після скороченого обговорення більшістю голосів депутатів від загального складу міської ради.
- Лічильна комісія до початку таємного голосування опломбовує скриньки для таємного голосування і забезпечує всі необхідні умови для додержання таємності голосування та вільного особистого волевиявлення депутатами.
- Якщо у Регламенті прямо не вказано вид голосування, за рішенням Ради голосування у раді може бути:
– кількісне – вибір варіанту відповіді: «за» , «проти», «утримався»;
– рейтингове – послідовність кількох голосувань «за» щодо різних варіантів, що ставляться на голосування; депутат може проголосувати «за» тільки щодо одного з варіантів;
– квалітативне – альтернативне голосування з якісною оцінкою варіанту, що ставиться на голосування: «дуже погано», «погано», «задовільно», «добре», «дуже добре»;
- Якщо на голосування виноситься більше двох варіантів, сесія Ради може прийняти процедурне рішення провести голосування у два тури; у другому турі на голосування виносяться варіанти, які набрали найбільше голосів депутатів у першому турі.
Стаття 54. Організація таємного голосування та встановлення його результатів
- Кожному депутату лічильною комісією видається один бюлетень для таємного голосування з особистим підписом у реєстрі про одержання бюлетеня. Бюлетені видаються безпосередньо при вході до сектору для таємного голосування.
- Місце (сектор) для таємного голосування облаштовується так, щоб при вході до сектору були розміщені столи для реєстрації депутатів та одержання ними бюлетнів для таємного голосування, а при виході – прозора опломбована скринька для таємного голосування. При цьому до сектору для голосування одночасно може увійти така кількість депутатів, яка відповідає кількості наявних столів для реєстрації. Депутат не має права двічі підходити до сектору для таємного голосування при проведенні одного голосування.
- Таємне голосування проводиться в кабінці для голосування шляхом проставлення в бюлетені для таємного голосування однієї позначки, що засвідчує волевиявлення депутата щодо поставленого в бюлетені питання. Заповнений бюлетень для таємного голосування вкидається до скриньки. Голосування закінчується протягом часу, встановленого лічильною комісією.
- Недійсними вважаються бюлетені невстановленого зразка, бюлетені, у яких вказано більше одного варіанту рішення та ті, з яких неможливо з’ясувати волевиявлення депутата.
- Рішення за результатами таємного голосування вважається прийнятим, якщо за нього подано більшість голосів депутатів від загального складу міської ради, якщо законом чи цим Регламентом не встановлено іншої кількості голосів депутатів, необхідної для прийняття такого рішення.
- Таємне голосування вважається таким, що не відбулося, якщо бюлетенів для таємного голосування депутатами одержано менше, ніж необхідно для прийняття відповідного рішення. У такому разі проводиться повторне голосування, якщо інше не встановлено законом або не прийнято іншого рішення сесією міської ради.
- Бюлетені, пораховані лічильною комісією, запаковуються нею у непрозорий пакет, а цілісність пакету посвідчується підписами членів лічильної комісії.
Стаття 55. Процедура голосування з питань, включених до порядку денного
- Після обговорення питання порядку денного засідання сесії Ради головуючий ставить запитання, чи є у депутатів зауваження та доповнення до проекту рішення.
- Проект рішення, до якого не надійшли пропозиції та зауваження, одразу ставиться на голосування «за основу і в цілому».
- Проект рішення, не прийнятий «в цілому», ставиться на голосування «за основу», і надалі застосовується процедура голосування.
- Проект рішення, до якого надійшли зауваження, ставиться на голосування „за основу”. Пропозиції і зауваження до проекту рішення подаються у письмовому та усному вигляді до секретаріату міської ради до початку голосування щодо проекту.
- Після прийняття проекту рішення «за основу» – пропозиції і зауваження до нього можуть оголошуватися, а за вимогою головуючого – подаються йому в письмовому вигляді.
- Пропозиції і зауваження, що надійшли до проекту рішення, головуючий ставить на голосування в порядку надходження, з попереднім їх оголошенням. Після голосування пропозицій і зауважень проект рішення ставиться на голосування «в цілому».
- Неприйнятий «в цілому» проект рішення ставиться на голосування «по пунктах». Спочатку голосуються пункти проекту рішення сесії Ради, прийнятого «за основу». Якщо зазначені пункти проекту рішення не приймаються сесією, ставляться на голосування інші редакції пунктів у порядку їх надходження.
- Якщо ніяка редакція пункту проекту рішення не була прийнята, пункт виключається з проекту рішення, прийнятого «за основу».
- Проект рішення, що складається зі схвалених сесією ради пунктів, вважається прийнятим «в цілому».
- Якщо проект рішення не прийнятий «за основу», на голосування ставиться окремо кожен пункт проекту рішення з доповненнями, змінами, що надійшли. Проект рішення, що складається зі схвалених сесією Ради пунктів, вважається прийнятим «в цілому».
- Рішення щодо обрання посадових осіб Ради та її виконавчого комітету, затвердження яких віднесено до компетенції сесії Ради, приймається більшістю від загального складу Ради після обговорення запропонованих кандидатур.
- Якщо жоден з кандидатів не одержав необхідної кількості голосів, на розгляд сесії можуть бути запропоновані нові кандидатури. Повторне голосування по кандидатурах, не затверджених радою, не допускається без їх додаткового обговорення.
- Якщо і після повторного обговорення жоден з кандидатів не одержав необхідної кількості голосів, рішення вважається неприйнятим. Питання щодо голосування за кандидатуру, яка не одержала необхідної кількості голосів може бути розглянуте ще раз на наступному засіданні Ради або на наступній сесії Ради.
- Перед кожним голосуванням головуючий чітко формулює зміст пункту рішення, що буде ставитися на голосування, і, якщо немає заперечень, пропонує провести голосування по ньому. Після закінчення голосування «за основу», «в цілому», «по пунктах» і доповнень до проекту рішення головуючий оголошує результати голосування.
- Після оголошення головуючим початку голосування ніхто не може його перебивати. Від початку голосування і до оголошення його результатів слово для виступу нікому не надається.
- У разі порушення процедури голосування чи виникнення перешкод під час його проведення негайно проводиться повторне голосування без обговорення.
Стаття 56. Набрання чинності рішень Ради
- Рішення Ради нормативно-правового характеру та інші акти набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший термін введення цих рішень у дію. Рішення Ради нормативно-правового характеру оприлюднюються не пізніше як у 20-денний термін після їх прийняття на офіційному сайті Ради або в інший визначений спосіб.
- Контроль за виконанням рішень Ради та персональну відповідальність несе секретар Ради.
Стаття 57. Спеціальні процедури затвердження членів виконавчого комітету
- Кандидатури членів виконавчого комітету та заступників міського голови вносить на розгляд Ради міський голова.
- Перед розглядом Радою кандидатур заступників міського голови та членів виконавчого комітету, вони обговорюються у постійних комісіях і депутатських фракціях (групах), які готують щодо кандидатур мотивовані висновки і при необхідності роблять доповіді на пленарних засіданнях.
- Постійні комісії, які обговорюють кандидатури до складу виконавчого комітету, не пізніше як за 3 дні до свого засідання повинні отримати через секретаріат Ради інформаційні матеріали щодо цих кандидатур.
- Претенденти на посади заступників міського голови виступають на пленарному засіданні, відповідають на запитання та обговорюються на пленарному засіданні.
- В обговоренні кандидатур на посади заступників міського голови, членів виконавчого комітету можуть брати участь тільки депутати Ради.
- Рада приймає рішення про голосування щодо кожної кандидатури окремо чи списком.
- Якщо запропонована міським головою кандидатура не дістала підтримки необхідної більшості депутатів Ради, міський голова представляє Раді кандидатуру, щодо якої проводиться нове голосування.
- Питання про звільнення з займаних посад заступників міського голови, керівників утворених Радою органів підлягає розгляду і обговоренню не раніше як через тиждень і не пізніше як через два тижні з часу включення до порядку денного. Під час розгляду цього питання заступникам міського голови і керівникам вказаних органів повинно бути надане слово для виступу.
Стаття 58. Проект міського бюджету м. Самбір
- Підготовка проекту міського бюджету м. Самбір є обов’язком виконавчого комітету Ради що здійснюється ним у співпраці з постійними комісіями Ради.
- Після затвердження звіту про виконання міського бюджету м. Самбір за попередній рік на основі інформації про виконання поточного міського бюджету м. Самбір та прогнозів про соціально-економічний розвиток Рада приймає рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік. Проект рішення подає на засідання Ради міський голова за погодженням з профільною постійною комісією з врахуванням пропозицій інших постійних комісій Ради.
- Проект міського бюджету м. Самбір має бути розроблений на основі рішення про основні напрямки бюджетної політики на наступний рік, відхилення від неї повинні бути зазначені окремо і грунтовно вмотивовані.
- Проект міського бюджету м. Самбір повинен бути розданий депутатам не пізніше як за два тижні до визначеного терміну закінчення розгляду цього проекту у постійних комісіях. Засідання постійних комісій відбуваються за участю представника управління фінансів і керівників відповідних виконавчих органів Ради. Постійні комісії передають свої вмотивовані поправки до проекту міського бюджету м. Самбір у профільну постійну комісію.
- Поправки можуть бути лише такого змісту:
1) Скоротити статтю видатків (доходів);
2) Виключити статтю видатків (доходів);
3) Збільшити статтю видатків (доходів);
4) Додати нову статтю видатків (доходів).
- Якщо постійна комісія або депутат Ради подають пропозицію про збільшення видатків або скорочення доходів, вони зобов’язані запропонувати на ту ж саму суму відповідно збільшення доходів за рахунок інших джерел або скорочення видатків на іншу статтю. Постійні комісії і депутати Ради подають до кожної поправки письмове обгрунтування. У разі недотримання цих вимог поправка не приймається до розгляду.
- Протягом не більше тижня на засіданнях профільної постійної комісії розглядаються поправки, що надійшли у визначений термін. Про час цих засідань офіційно повідомляються інші постійні комісії.
- Управління фінансів готує доповідь про міський бюджет м. Самбір, а профільна постійна комісія готує співдоповідь про підтримані поправки і перелік відхилених поправок, врахування у проекті міського бюджету м. Самбір висновків і пропозицій постійних комісій. Якщо проект такого доручення не підтримується, Рада приймає рішення або про повернення проекту доручення на доопрацювання у постійні комісії, або про розгляд на пленарному засіданні всіх поправок, що надійшли до профілюючої постійної комісії з дотриманням вимог, зазначених у цій статті.
- Виконавчий комітет Ради протягом двох тижнів доопрацьовує проект міського бюджету м. Самбір відповідно до доручення Ради і подає доопрацьований проект Раді на затвердження.
Стаття 59. Дотримання дисципліни та норм етики депутатами на пленарному засіданні
- На засіданні Ради промовець не повинен вживати образливі висловлювання, непристойні і лайливі слова, закликати до незаконних і насильницьких дій. Головуючий на засіданні має право попередити промовця про неприпустимість таких висловлювань і закликів абоприпинити його виступ, а у разі повторного порушення – позбавити його права виступу на даному засіданні Якщо головуючий на засіданні звертається до промовця, останній повинен негайно зупинити свій виступ, в іншому випадку головуючий на засіданні може припинити його виступ.
- Якщо промовець виступає без дозволу головуючого на засіданні, мікрофон може бути відключений без попередження.
- Якщо промовець перевищує час, відведений для виступу, або висловлюється не з обговорюваного питання, або виступає не з тих підстав, з яких йому надано слово, головуючий на засіданні після двох попереджень позбавляє його слова. Частина виступу промовця, виголошена після позбавлення його слова, не включається до запису та протоколу засідання.
- Якщо депутат вважає, що промовець або головуючий на засіданні неправильно тлумачать його слова або дії, він може у письмовій формі звернутися до головуючого на засіданні з проханням надати йому слово для пояснень чи зауважень. За таким зверненням головуючий на засіданні надає депутату слово відразу або у кінці обговорення, але до голосування; в останньому випадку головуючий на засіданні відразу повідомляє депутатів про надходження такого звернення від депутата і про час, коли йому буде надано слово.
- Якщо подібна інформація, на думку депутата, є у поширених через секретаріат Ради інформаційних матеріалах, то головуючий на засіданні надає депутату слово на початку або у кінці засідання за його письмовим зверненням.
Стаття 60. Дотримання дисципліни та норм етики присутніми на пленарному засіданні Ради
- Під час засідання Ради особи, присутні на пленарному засіданні, не повинні заважати промовцям і слухачам діями, які перешкоджають викладенню або сприйманню виступу (вигуками, оплесками, вставанням тощо).
- Якщо присутня на пленарному засіданні особа своєю поведінкою заважає проведенню засідання Ради, головуючий на засіданні попереджає її персонально і закликає до порядку. Після повторного попередження протягом дня процедурним рішенням Рада може запропонувати цій особі залишити зал до кінця засідання. Якщо особа відмовляється залишити зал, головуючий на засіданні припиняє засідання до виконання цією особою вимоги головуючого.
Стаття 61. Грубе порушення дисципліни та проведення засідань Ради
- У разі грубого порушення дисципліни або перешкод у проведенні засідання головуючий на засіданні може оголосити перерву або закрити засідання.
- У разі оголошення перерви або закриття засідання у зв’язку з обставинами, зазначеними у пункті 1 цієї статті, Рада збирається у наступний за розкладом пленарних засідань день, якщо інший термін не буде оголошений головуючим.
Стаття 62. Поважні причини відсутності депутата на пленарних засіданнях
- Відсутність депутата на засіданнях Ради та її органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин.
- Підставою для відсутності депутата на засіданнях Ради чи її органів, які проводяться згідно з розкладом засідань, є виконання депутатом у цей же час доручень Ради або її органів, якщо про такі доручення ними було прийнято відповідні рішення.
- За звичайних умов поважною причиною для відсутності депутата є його відпустка, відрядження за місцем основної роботи, тимчасове звільнення від роботи у зв’язку з хворобою, доглядом за дитиною та іншими обставинами.
Стаття 63. Ведення протоколу пленарного засідання сесії Ради
- Пленарні засідання Ради потоколює Секретаріат Ради. У протоколі фіксується:
1) дата, місце, час початку і закінчення засідання Ради, тривалість перерв; статус засідання (відкрите чи закрите) або наявність закритого розгляду окремих питань порядку денного;
2) прізвище та ім’я головуючого на засіданні Ради; список присутніх на пленарному засіданні сесії Ради депутатів, який оформляється як додаток до протоколу;
3) прізвища та імена присутніх на засіданні Ради запрошених осіб і членів територіальної громади м. Самбір, зокрема у разі надання слова;
4) питання порядку денного, винесені на розгляд, а також всі внесені пропозиції та зауваження;
5) зміни та доповнення до проектів рішень Ради, які враховуються при голосуванні;
6) результати виборів посадових осіб Ради;
7) заяви, щодо яких прозвучали вимоги про занесення їх до протоколу (як додатки до протоколу);
8) рішення щодо дисциплінарного впливу та прізвища тих, до кого вони були вжиті;
9) копії запитів депутатів Ради (як додатки до протоколу);
10) повідомлення (як додатки до протоколу).
11) перелік усіх прийнятих рішень із зазначенням числа голосів, поданих «за», «проти» і таких, що «утрималися».
- Рішення Ради щодо процедурних питаннях відображаються в тексті протоколів засідання сесії Ради.
- Протокол пленарного засідання сесії Ради оформляється в триденний термін після її закінчення і підписується головуючим. У випадку таємного голосування до протоколу додається протокол лічильної комісії та пакет із бюлетенями для таємного голосування.
- За правильність записів у протоколі засідання сесії відповідає Секретаріат Ради і головуючий на пленарному засіданні Ради. У випадку виявлення у протоколі пленарного засідання розбіжностей, депутат протягом п’яти днів після оформлення протоколу може звернутися із зауваженнями до головуючого через Секретаріат Ради.
- Відповідальність за своєчасне оформлення протоколу засідання сесії Ради та інших матеріалів несе керівник Секретаріату Ради.
- Оригінали протоколів пленарних засідань сесії Ради протягом установленого терміну зберігаються у Секретаріаті Ради, після чого здаються в архів на постійне зберігання.
- Рішення Ради зберігаються у Секретаріаті Ради, копії яких надаються всім зацікавленим особам за умови надання ними письмового запиту.
- Засідання сесії Ради фіксуються технічними засобами. Після оформлення у встановленому порядку протоколу пленарного засідання технічний запис в електронній формі зберігається в Секретаріаті Ради протягом терміну каденції ради, після чого технічний запис передається на зберігання в архів.
- Засідання Ради може фіксватись у формі стенограми. Кожен аркуш стенограми підписує із зазначенням прізвища і дати особа, яка відповідає за її оформлення, а саму стенограму підписує Секретар Ради. Стенограма засідання Ради зберігається протягом терміну каденції ради, після чого передається на зберігання в архів.
РОЗДІЛ ІV. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
- Регламент Ради затверджується на пленарному засіданні Ради більшістю депутатів від загального складу міської ради.
- Контроль за дотриманням цього Регламенту покладається на міського голову, секретаря Ради, постійну комісію депутатської діяльності та законності. Під час пленарного засідання Ради контроль за дотриманням цього Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні.
- Зміни та доповнення до цього Регламенту Ради розглядаються на пленарному засіданні Ради у порядку, передбаченому цим Регламентом. Рішення Ради про внесення змін та доповнень до Регламенту Ради приймається більшістю депутатів від загального складу міської ради.
ЗМІСТ
РОЗДІЛ І. Загальні положення
Стаття 1. Правові засади діяльності Ради
Стаття 2. Основні терміни, використані у цьому Регламенті
Стаття 3. Основні принципи діяльності Ради
Стаття 4. Повноваження Ради
Стаття 5. Відкритість і гласність роботи Ради
Стаття 6. Присутність та запрошення на пленарне засідання Ради
Стаття 7. Закриті засідання Ради
РОЗДІЛ ІІ. Депутати Ради, посадові особи і органи Ради
Стаття 8. Повноваження депутата Ради
Стаття 9. Права депутата в Раді та в її органах
Стаття 10. Обов’язки депутата в Раді та в її органах
Стаття 11. Помічники-консультанти депутата Ради
Стаття 12. Право депутата на депутатське звернення, депутатське запитання та заяву
Стаття 13. Депутатські групи та фракції
Стаття 14. Міський голова
Стаття 15. Секретар Ради
Стаття 16. Постійні комісії Ради
Стаття 17. Тимчасові контрольні та інші комісії Ради
Стаття 18. Лічильна комісія
Стаття 19. Секретаріат Ради
Стаття 20. Виконавчі органи Ради
Стаття 21. Виконавчий комітет Ради
РОЗДІЛ ІІІ. Робота Ради. Сесії та пленарні засідання
Стаття 22.Форми роботи міської ради
Стаття 23. Перше засідання Ради
Стаття 24. Відкриття сесії Ради
Стаття 25. Чергові сесії Ради
Стаття 26. Позачергові сесії міської ради
Стаття 27. Урочисті засідання Ради
Стаття 28. Легітимність Ради
Стаття 29. Порядок денний сесії та пленарного засідання Ради
Стаття 30. Загальні положення про рішення
Стаття 31. Попередній розгляд проектів рішень у постійних комісіях Ради
Стаття 32. Проекти рішень
Стаття 33. Порядок розгляду проектів нормативного характеру (регуляторних актів)
Стаття 34. Подання проекту нормативного акта
Стаття 35. Процедура обговорення питань на пленарному засіданні сесії Ради
Стаття 36. Питання порядку денного „Різне”
Стаття 37. Порядок запису на виступ на пленарному засіданні сесії міської ради
Стаття 38. Порядок розгляду депутатського запиту
Стаття 39. Головуючий на засіданні сесії Ради
Стаття 40. Права та обов’язки головуючого на пленарному засіданні Ради
Стаття 41. Попередження безпорядку на засіданні Ради
Стаття 42. Послідовність розгляду питань порядку денного
Стаття 43. Черговість надання слова на пленарному засіданні
Стаття 44. Право депутатської фракції на запитання доповідачам
Стаття 45. Черговість виступів доповідачів
Стаття 46. Передача права на виступ
Стаття 47. Вимоги до виступів на пленарному засіданні Ради
Стаття 48. Закінчення обговорення питань
Стаття 49. Скорочене обговорення рішень з процедурних питань
Стаття 50. Слово для виступу та обговорення питань
Стаття 51. Перерви для узгодження позицій фракцій
Стаття 52. Види та способи голосування
Стаття 53. Бюлетень, час і місце для таємного голосування
Стаття 54. Організація таємного голосування та встановлення його результатів
Стаття 55. Процедура голосування з питань, включених до порядку денного
Стаття 56. Набрання чинності рішень Ради
Стаття 57. Спеціальні процедури затвердження членів виконавчого комітету
Стаття 58. Проект міського бюджету м. Самбір
Стаття 59. Дотримання дисципліни та норм етики депутатами на пленарному засіданні
Стаття 60. Дотримання дисципліни та норм етики присутніми на пленарному засіданні Ради
Стаття 61. Грубе порушення дисципліни та проведення засідань Ради
Стаття 62. Поважні причини відсутності депутата на пленарних засіданнях
Стаття 63. Ведення протоколу пленарного засідання сесії Ради
РОЗДІЛ ІV. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ